107,6 FM

Synod i co jeszcze?

Biskup gliwicki powiedział, że liczy się ze zwołaniem synodu diecezji gliwickiej. Poinformował też o najważniejszych wydarzeniach w przyszłorocznym kalendarzu Kościoła gliwickiego.

Biskup gliwicki przedstawił kilka ważnych dat związanych z wydarzeniami, w których przypomnienie włączy się w najbliższym roku Kościół gliwicki. Takich jak 70. rocznica zakończenia II wojny światowej oraz związanej w tą ziemią Tragedii Górnośląskiej.

- Nie chodzi o to, żeby epatować dramatem tamtych wydarzeń i tylko wspominać, ale zapytać, co te doświadczenia sprzed 70 lat dają nam dzisiaj, jak potrafimy z nich skorzystać, budując naszą dzisiejszą odpowiedzialność. O pokazanie tego dziedzictwa naszej ziemi i jej mieszkańców. I nie chodzi o stawianie kolejnych obelisków czy wmurowywanie tablic pamiątkowych, ale uczciwą edukację. Nie banalizując i nie spłycając - zauważył bp Kopiec.

Zapowiedział kilka spotkań związanych z tamtymi wydarzeniami. W Gliwicach Łabędach, skąd wyruszył jeden z pierwszych transportów ludzi do przymusowej pracy na Wschód, w parafii św. Jerzego będzie sprawował Eucharystię, jako diecezjalne upamiętnienie wszystkich ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Modlitwa za tych, którzy zginęli po wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej odbędzie się w parafii Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach, gdzie w styczniu 1945 roku został zamordowany, a wcześniej torturowany, jej wikary ks. Jan Frenzel.

W przyszłym roku mija 50 lat od wymiany listów biskupów polskich i niemieckich, dających impuls do nowego rozdziału w relacjach polskiego i niemieckiego narodu. Bp Kopiec przedstawił działania grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec, do której należy. Pracującej stale od 1995 roku, podejmując wspólne inicjatywy i przygotowując różnego rodzaju opracowania, nie tylko historyczne, dla obu episkopatów.

W czasie spotkania w kurii przedstawione zostały też przygotowania diecezji do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

Przed spotkaniem z papieżem, młodzi ludzie odwiedzają diecezje goszczącego ich kraju. Diecezja gliwicka ma przyjąć 5 tysięcy osób.

Pierwszym akcentem tego wydarzenia będzie u nas, już na początku przyszłego roku, w styczniu, peregrynacja Krzyża ŚDM. Wkrótce na stronie internetowej kurii pojawi się stały serwis poświęcony ŚDM.

Bp Jan Kopiec zapowiedział też, że planuje zwołanie synodu diecezji gliwickiej. To czas, kiedy przedstawiciele różnych gremiów podejmują dyskusję nad problemami danego Kościoła lokalnego. W 2017 roku diecezja będzie obchodziła swoje 25-lecie.

Spotkanie odbyło się 11 grudnia w Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Uczestniczyli w nim razem z bp. Janem Kopcem, kanclerz kurii ks. Marcin Królik, rzecznik prasowy ks. Krystian Piechaczek oraz Adam Kraśnicki, asystent medialny diecezji gliwickiej. Na konferencję z biskupem zostali zaproszeni dziennikarze lokalnej prasy, radia i telewizji.

Bp Kopiec zapowiedział, że takie spotkania z dziennikarzami będą odbywały się raz lub dwa razy do roku.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama