107,6 FM

Ołtarz Wita Stwosza do remontu

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku może rozpocząć się konserwacja ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Takie plany ma parafia - informuje "Dziennik Polski".

Szacowany koszt pierwszego sezonu prac przy ołtarzu to prawie 1,6 mln zł. Cały remont, według oceny specjalistów, może potrwać pięć lat.

Na razie parafia mariacka złożyła wniosek o dotację z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na I etap konserwacji. Sama zamierza zapewnić 10 proc. potrzebnej kwoty, pozostałe 90 proc. chciałaby uzyskać z funduszu. To jeden z 300 wniosków o dotacje na 2015 r. O wyborze tych, które otrzymają wsparcie, zadecyduje w lutym Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Na początek konserwatorzy zajęliby się zwieńczeniem ołtarza, gdzie przedstawiona jest koronacja Maryi, są też postaci św. Stanisława, św. Wojciecha i aniołów. Wniosek parafii obejmuje też prace przy elementach snycerskich, złoceniach oraz konserwację strukturalną tylnej strony ołtarza (wzmocnienie struktury drewna).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama