107,6 FM

Świecka misjonarka wyjedzie do Etiopii

Abp Stanisław Gądecki udzielił błogosławieństwa młodej misjonarce z Poznania, która przez dwa najbliższe lata pełnić będzie posługę fizjoterapeutki wśród ubogich mieszkańców Etiopii.

– Chęć wyjazdu na misje pojawiła się w liceum, było to marzenie o pracy lekarki w Afryce, jak jedna z moich misyjnych idoli dr Wanda Błeńska – mówi o sobie misjonarka.

Magdalena Plekan ma 25 lat. Jej głównym zajęciem w Etiopii będzie praca w szpitalu jako fizjoterapeutka. Misjonarka będzie także angażować się w pracę duszpasterską.

– Droga siostro w Chrystusie, Bóg wybrał cię, abyś szła i owoc przynosiła, i aby owoc twój trwał. Idź więc i głoś Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Oto twoi przewodnicy na apostolskich drogach: krzyż i Biblia. Oto twoja pomoc w każdym niebezpieczeństwie – mówił w modlitwie posłania na misje abp Gądecki. Następnie metropolita poznański podał misjonarce krzyż do pocałowania i nałożył go jej na szyję, a potem wręczył jej Biblię.

Magdalena Plekan jako studentka bardzo aktywnie uczestniczyła w pracach Akademickiego Koła Misjologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Tam mogłam rozwijać się i rozeznawać swoje powołanie, wspólnotowa modlitwa pomogła mi pogłębić relację z Bogiem oraz poczuć duchową odpowiedzialność za misjonarzy i cały Kościół misyjny, a animacja misyjna nauczyła mnie dzielenia się tym, co najważniejsze, wiarą – wspomina misjonarka.

W ramach organizowanych przez koło doświadczeń misyjnych Plekan dwa razy pracowała na Cabo Verde w Afryce, także dwa razy była wolontariuszką w sierocińcu na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Później uczestniczyła też w doświadczeniu misyjnym w Ghanie. – Podczas wolontariatu na Cabo Verde czy w Jerozolimie doświadczyłam, jak ogromną łaską jest wiara, którą mi przekazano, kochająca rodzina, dom. Jest to ogromnym darem od Boga, bo tak wielu ludzi tego nie ma – mówi misjonarka.

Podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé w Rotterdamie w 2010 r. i zbierania śmieci po posiłku Magdalena natknęła się na ojców kombonianów, potem uczestniczyła w organizowanych przez nich warsztatach i rekolekcjach, a następnie wstąpiła do ruchu Świeckich Misjonarzy Kombonianów. Ruch tworzą osoby z Kościołów lokalnych, którzy rozpoznają swoje powołanie do służenia innym i dawania świadectwa życia chrześcijańskiego poprzez pracę na różnych kontynentach.

Posłanie na misje misjonarki z Poznania miało miejsce w kościele pw. Pierwszych Polskich Męczenników, gdzie przed laty została ochrzczona. Do Etiopii Magdalena Plekan wyjedzie w pierwszych dniach stycznia 2015 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama