Czy dziś obowiązuje post?

dodane 02.01.2015 09:53

fk

Odpowiedź na wątpliwości w sprawie postu piątkowego w okresie Bożego Narodzenia.

Czy dziś obowiązuje post?   Henryk Przondziono /Foto Gość

Dziś (w piątek 2 stycznia) obowiązuje katolików w Polsce wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Trwający okres Bożego Narodzenia nie znosi postu. Pojawiające się wątpliwości w tej sprawie wynikają z faktu, że w oktawie świąt Wielkanocy nie obowiązuje post piątkowy, ponieważ każdy dzień oktawy Zmartwychwstania Pańskiego ma rangę uroczystości. Dni oktawy Bożego Narodzenia nie mają tej rangi - a tym bardziej pozostałe dni okresu Bożego Narodzenia.

A zatem – dziś pościmy.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 42 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ajja 08.01.2015 12:30
Bo w tych krajach tak dalece odchodzi się od nauki Kościoła, że część katolików żyje w błędzie uważając, że spowiedź indywidualną dawno zniesiono a konfesjonały są tam wykorzystywane jako komórki na szczotki. Co nie znaczy, że takie rozwiązania są dobre i że należy je przeszczepiać do kolejnych krajów.
Plusów: 0 Ajja 08.01.2015 12:25
Kościół nie nakazuje jedzenia w piątki ryb.
Plusów: 0 Ajja 08.01.2015 12:24
Ale tu nie chodzi o to co pan uważa, tylko o to co Kościół nakazał. A nakazał wstrzemięźliwość od mięsa. Oczywiście z proponowaną przez pana lekturą Pisma Świętego czy z ponoszeniem innych ofiar to nie koliduje. "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali"...
Plusów: 0 Ajja 08.01.2015 12:20
@Nab
A, zalinkuję: http://www.niedziela.pl/artykul/25663/nd/Kiedy-wstrzemiezliwosc-kiedy-post
Tu wyjaśniono, że "[...]wstrzemięźliwość bywa w potocznym języku błędnie nazywana postem. Post bowiem jest nie tylko powstrzymaniem się od spożycia mięsa, lecz także ograniczeniem ilości przyjmowanego pokarmu do jednego sycącego posiłku w ciągu dnia"[...].

wszystkie komentarze >