107,6 FM

Orszak w Warszawie - oświadczenie

Reakcja organizatora na kontrowersje wokół patronatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Maciej Marchewicz, prezes zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli, opublikował oświadczenie „w związku z kwestionowaniem chrześcijańskiego charakteru warszawskiego Orszaku Trzech Króli z powodu patronatu prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Prezes informuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie prowadziła żadnego z Orszaków, a jego stały scenariusz „nie przewiduje wystąpień innych osób poza pasterzem Archidiecezji Warszawskiej”. Orszak bowiem prowadzi wyłącznie kard. Nycz.

W oświadczeniu czytamy, że nie ma żadnych warunków wstępnych udziału w Orszaku, a są do niego zaproszeni zarówno wierzący, jak i niewierzący. Przez patronat władz miejskich (nie tylko w Warszawie) organizatorzy chcą „dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli”. Przypominają, że jest to perspektywa chrześcijańska i dotyczy ona każdego – „a zwłaszcza dla niewierzących, poszukujących, tych, co się pogubili, upadli, a nawet prześladują innych ludzi”.

Organizatorzy podkreślają dobrowolność organizowania i przypominają, że w Warszawie od lat orszak organizują rodzice uczniów 15 szkół. Wielu z tych rodziców – jak czytamy – „jest także mocno zaangażowanych w działalność ruchów pro-life”. Autorzy oświadczenia zapewniają również, iż dla Fundacji Orszak Trzech Króli „obrona życia i promowanie rodziny jest ważną częścią ewangelicznego przesłania Orszaku” (cały komentarz poniżej do pobrania w pdf).

Przeczytaj komentarz Patronat to nie tylko bycie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama