107,6 FM

Księża odprawią Msze dla strajkujących, jeśli zostaną poproszeni

- Księża będą obecni wszędzie tam, gdzie zostaną zaproszeni przez strajkujących, w porozumieniu z dyrekcjami kopalń - zapewnił abp Wiktor Skworc, odnosząc się do informacji o zakazie zorganizowania niedzielnej Mszy św. dla strajkujących górników.

– Obecność księży nie może być traktowana instrumentalnie – przypomniał metropolita katowicki – ale jako umożliwienie strajkującym górnikom spełnienia obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej.

Ponieważ Msze te miałyby być sprawowane poza świątynią, należy uzyskać zgodę biskupa miejsca. Tam, gdzie biskup wyrazi na to zgodę, będą mogły być odprawione z zachowaniem przepisów liturgicznych oraz BHP obowiązujących na kopalni – dodał abp Skworc.

W związku z trudną sytuacją w górnictwie trzej biskupi ze Śląska – arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki – zaapelowali dziś o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej. Ich apel zostanie odczytany w kościołach trzech diecezji w niedzielę, 11 stycznia.

« 1 »
 • gość
  10.01.2015 21:53
  Co innego mógłby powiedzieć TW
  doceń 0
 • Lerkuz
  11.01.2015 11:43
  "Ponieważ Msze te miałyby być sprawowane poza świątynią, należy uzyskać zgodę biskupa miejsca. Tam, gdzie biskup wyrazi na to zgodę, będą mogły być odprawione z zachowaniem przepisów liturgicznych oraz BHP obowiązujących na kopalni – dodał abp Skworc." - Hahaha, ciekawe czy na Msze w lasach, na kajakach, kamieniach i innych taboretach też biskup Skworc każdorazowo wydaje zgody!
  doceń 1
 • analityk
  11.01.2015 16:32
  Kler uprawia czystą hipokryzję.Przecież okres 25 lecia to rządy kleru,którzy doją każdy rząd.A teraz chcą odprawiać uroczystości za strajkujących. Zamiast wybudowanych kościołów ile mogło powstać zakładów pracy. O tym się nie mówi,
  dlaczego ?
  doceń 0
 • Miro
  12.01.2015 07:52
  Ciekawe czy w Stoczni Gdańskiej w 1980 Msze Św zorganizowano "w porozumieniu z dyrekcją". Tak się zastanawiam.? Może ktoś wie ?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama