107,6 FM

Księża odprawią Msze dla strajkujących, jeśli zostaną poproszeni

- Księża będą obecni wszędzie tam, gdzie zostaną zaproszeni przez strajkujących, w porozumieniu z dyrekcjami kopalń - zapewnił abp Wiktor Skworc, odnosząc się do informacji o zakazie zorganizowania niedzielnej Mszy św. dla strajkujących górników.

– Obecność księży nie może być traktowana instrumentalnie – przypomniał metropolita katowicki – ale jako umożliwienie strajkującym górnikom spełnienia obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej.

Ponieważ Msze te miałyby być sprawowane poza świątynią, należy uzyskać zgodę biskupa miejsca. Tam, gdzie biskup wyrazi na to zgodę, będą mogły być odprawione z zachowaniem przepisów liturgicznych oraz BHP obowiązujących na kopalni – dodał abp Skworc.

W związku z trudną sytuacją w górnictwie trzej biskupi ze Śląska – arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki – zaapelowali dziś o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej. Ich apel zostanie odczytany w kościołach trzech diecezji w niedzielę, 11 stycznia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy