Mamy mleko mamy

dodane 14.01.2015 17:53

Agata Ślusarczyk

zobacz galerię 

W Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny powstał Regionalny Bank Mleka. - Dzięki temu każdy wcześniak urodzony na Mazowszu będzie miał dostęp do mleka kobiecego, niezależnie od tego, w którym szpitalu będzie leczony - podkreśla prof. Maria Katarzyna Kornacka, regionalny konsultant ds. neonatologii.

Mamy mleko mamy   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Każda butelka mleka zostanie przebadana w nowoczesnym laboratorium

Bank mleka mieści się na parterze szpitala przy ul. Madalińskiego. Wyposażony jest w punkt konsultacyjny, pomieszczenie do oddawania mleka i nowoczesne laboratorium z pasteryzatorem, aparatem do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka.

Decyzję o utworzeniu banku podjął jeszcze prof. Bogdan Chazan, gdy kierował placówką. Niedawno, jak podkreślają pracownicy szpitala przy ul. Madalińskiego, do karmienia piersią zachęcał papież Franciszek. - Zachęcamy wszystkie mamy, które mają więcej pokarmu niż potrzebują ich dzieci do jego honorowego oddawania. To cenny lek dla wcześniaków i chorych noworodków - nie tylko zaspokaja wszystkie potrzeby odżywcze dziecka, ale także zawiera unikalne bioaktywne składniki - mówiła podczas otwarcia banku mleka dr Beata Pawlus, ordynator Oddziału Neonatologii szpitala przy ul. Madalińskiego. I dodała: - Mam nadzieję, że bank będzie również promocją karmienia naturalnym pokarmem.

Dawczynią może być każda zdrowa kobieta w okresie laktacji. Na miejscu z karmiącą matką przeprowadzany jest lekarski wywiad: odnośnie jej trybu życia (kobiecie, która chce oddać swój pokarm nie wolno m.in. palić papierosów, pić alkoholu czy dużej ilości kawy), historii dotychczasowych problemów zdrowotnych i przebytych chorób infekcyjnych. U dawczyni wykonywane są także obowiązkowe badania na obecność wirusa HIV, zapalenia wątroby typu B i C oraz kiły.

Przekazywany do banku mleka pokarm badany jest mikrobiologicznie, by sprawdzić, czy podczas pozyskiwania mleka i jego dalszej obróbki nie dostały się tam niepożądane bakterie. Następnie pokarm poddawany jest procesowi pasteryzacji metodą Holtera (obróbce cieplnej opracowanej specjalnie dla mleka kobiecego, zachowującej maksymalną wartość odżywczą i terapeutyczną pokarmu). Mleko w banku mleka przechowywane jest specjalnych zamrażarkach przez maksymalnie 6 miesięcy.

Na inwestycję zrealizowaną przez szpital przy ul. Madalińskiego oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego miasto przeznaczyło ponad 400 tys. zł. - Od ośmiu lat, odkąd funkcjonuje program inwestowania w placówki lecznicze, największe zmiany widać w szpitalach ginekologicznych i położniczych oraz oddziałach ginekologicznych i położniczych w szpitalach ogólnych - mówił Dariusz Hajdukiewicz z miejskiego Biura Polityki Zdrowotnej.

Regionalny Bank Mleka ma służyć nie tylko wcześniakom i dzieciom chorym, które znajdują się na oddziałach w szpitalu przy ul. Madalińskiego, ale także wszystkim potrzebującym niezależnie od szpitala, w którym dzieci są leczone. - Już w przyszłych miesiącach będziemy chcieli podpisać umowy z innymi szpitalami na dostarczanie pokarmu - mówi Dorota Jasłowska, rzeczniczka Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny.

Pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego powstał w marcu 2012 r. przy Klinice Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im prof. W. Orłowskiego przy ul. Czerniakowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MADALIŃSKIEGO, REGIONALNY BANK MLEKA, SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚWIĘTEJ RODZINY, WARSZAWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Reklama