107,6 FM

Związkowcy znów pertraktują z rządem

Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu z górnikami zaczęły się w Katowicach.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, rozmowy z górnikami 15 stycznia o godzinie 15. wznawia delegacja w składzie: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina. „Strony powołały zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie porozumienia” - podało CIR.

„Wracamy do stołu już dziś. Strona rządowa rozmawiać będzie ze stroną związkową. Jest nadzieja na porozumienie” - napisał na Twitterze wiceminister Baniak.

Związkowców reprezentują w rozmowach Dominik Kolorz, Dariusz Potyrała i Dariusz Trzcionka.

Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla Kompanii Węglowej protestują od środy górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. W czwartek ruszyła akcja protestacyjna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najgoręcej jest na kopalni Budryk w Ornontowicach, gdzie po swojej zmianie na powierzchnię nie wyjechało 280 górników, a kolejna zmiana przegłosowała przyłączenie się do protestu.

Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze. Według związkowców oznacza to likwidację tych kopalń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama