107,6 FM

Indonezja: Egzekucje 5 cudzoziemców

Sześć osób, w tym pięciu cudzoziemców, rozstrzelano w nocy z soboty na niedzielę w indonezyjskich więzieniach, po skazaniu ich na karę śmierci za przemyt narkotyków - poinformował rzecznik prokuratora generalnego. Egzekucji dokonano mimo apeli o ich ułaskawienie.

Rzecznik prokuratora generalnego Indonezji Tony Spontana poinformował, że skazani, na których wykonano wyrok śmierci byli obywatelami Brazylii, Malawi, Nigerii, Holandii i Wietnamu.

Szóstą skazaną i straconą była indonezyjska kobieta.

Prezydent Indonezji Joko Widodo odrzucił w grudniu ub. r. apele o ich ułaskawienie. Odrzucił też skierowane do niego w ostatnie chwili prośby prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i rządu Holandii o darowanie życia ich obywatelom. Widodo podkreślił, że nie okaże litości wobec przestępców narkotykowych ponieważ "zrujnowali oni życie tylu ludziom".

Rousseff w wydanym oświadczeniu dała wyraz "oburzeniu i odrazie" z powodu egzekucji obywatela Brazylii i podkreśliła, że będzie to miało "negatywny wpływ" na stosunki między obu krajami.

W celi śmierci przebywa jeszcze jeden Brazylijczyk skazany na najwyższy wymiar kary za przemyt narkotyków.

Indonezja posiada najostrzejsze na świecie przepisy antynarkotykowe. Posiadanie i przemyt narkotyków zagrożone są karą śmierci. W 2013 r. wznowiono wykonywanie orzeczonych wyroków śmierci po nieoficjalnym moratorium, które obowiązywało przez 4 lata.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama