Bony uratują polską demografię?

dodane 02.02.2015 07:20

PAP |

Lekiem na wyludnianie się miast może być bon opiekuńczo-wychowawczy - donosi "Puls Biznesu".

Bony uratują polską demografię?   Henryk Przondziono /Foto Gość W Polsce rodzi się za mało dzieci. Czy bony opiekuńczo-wychowawcze dadzą potencjalnym rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa i przyczynią sie do zwiększenia liczby narodzin?

Prognozy demograficzne nie napawają optymizmem. Według opracowania GUS z października 2014 r. liczba ludności spadnie do 2050 w Polsce najprawdopodobniej o ponad 4,5 mln. A to tylko średni scenariusz.

W niektórych gminach problem już widać. Jedną z propozycji, która mogłaby pomóc samorządom, jest bon opiekuńczo-wychowawczy - projekt Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" (ZDR).

"Nasz pomysł jest odpowiedzią na lukę, jaka powstaje między 12. a 36. miesiącem życia dziecka, czyli od zakończenia przez matkę urlopu rodzicielskiego do wieku, w którym można już wysłać dziecko do publicznego przedszkola. Bon obowiązywałby przez te 24 miesiące, kiedy dziecko formalnie nie ma opieki, i mógłby być przeznaczony na to, czego rodzina akurat potrzebuje: opiekunkę, prywatny żłobek lub inne wydatki" - wyjaśnia Paweł Woliński, członek zarządu ZDR.

Woliński uważa, że władze lokalne są dobrym adresatem tej propozycji. "Samorządy dobrze znają swoją społeczność, a problemy demograficzne dotyczą ich bezpośrednio. Podobnie było z Kartą Dużej Rodziny, którą najpierw wprowadziło kilka samorządów, potem kilkaset, a obecnie jest to program ogólnopolski" - podkreśla Woliński.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRZEGLĄD PRASY, PULS BIZNESU, RODZINA, SAMORZĄD, SPOŁECZEŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Tomek 10.02.2015 16:11
Niezalogowany użytkownik Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" to nie ci "u władzy". Przeciwnie, małymi krokami próbują zrobić to, co tamci mogli by od ręki. I chwała im za to. A rządzący i tak hańby z siebie nie zmyją, nie żeby próbowali.
Plusów: 2 Ziuta 04.02.2015 14:50
Niezalogowany użytkownik Oj nie wiesz co piszesz :)
Plusów: 2 Neria 03.02.2015 11:41
Dziecko nade wszystko potrzebuje matki,a nie instytucji.W państwie likwidowanym nie przewidziano zwiększenia zarobków rodziców i ogólnie zwiększenia miejsc pracy.Ponadto zauważmy,ze z powodu biedy codziennie odbierane są dzieci,raport rzecznika praw rodziców.Natomiast większe rodziny często są traktowane jak patologia.Zamiast uczyć dzieci bzdur należy nauczyć ich odpowiedzialności i stworzyć należyte warunki.Przy czym przywrócić lektury kształtujące tożsamość.Gdzie są też te obiecane mieszkania?Pamiętajmy,że ani Zus,ani inne instytucje nie zapewnią tego co dobrze wychowane dzieci.
Jestem starszą osobą,ale wychowaliśmy z mężem troje dzieci i nie tytuły,ale one są naszą duma.
Plusów: 0 BWFM 02.02.2015 16:31
Niezalogowany użytkownik Doskonały pomysł! Popieram! Rozdawajmy kasę rodzicom, zatrudnijmy 100'000 urzędników do obsługi projektu, zapłaćmy milion albo dwa za stronę internetową i logo projektu, do tego jakaś kampania w telewizji, prasie, radiu, Internecie i na billboardach.

wszystkie komentarze >