107,6 FM

Wygrywać z rakiem codziennie

Od rana lekarze i pielęgniarki, psycholodzy i amazonki czekają na osoby, które chciałyby skorzystać z badań profilaktycznych oraz informacji na temat programów profilaktycznych. Wszystko po to, by uniknąć choroby nowotworowej lub skuteczniej z nią walczyć.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli zorganizowało Dzień Drzwi Otwartych w związku z 15. Światowym Dniem Walki z Rakiem. W budynku A COZL przy ul. Jaczewskiego w Lublinie została zorganizowana akcja edukacyjna oraz informacyjna w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych.

Na odwiedzających czekały stanowiska z materiałami promującymi zdrowy tryb życia. Dla każdego został przygotowany również komplet ulotek i materiałów na temat badań profilaktycznych i programów profilaktycznych.

Do dyspozycji wszystkich przybyłych na Dzień Drzwi Otwartych czekali lekarze onkolodzy, pielęgniarki oraz psycholodzy. Natomiast kobiety zmagające się z chorobą nowotworową mogły skorzystać z praktycznej porady pań z lubelskiego klubu amazonek.

Dzień drzwi Otwartych jest konsekwencją obchodzonego Światowego Dnia Walki z Rakiem. Polska Unia Onkologii wystąpiła do dyrektorów ośrodków onkologicznych w Polsce, żeby zorganizowali dzień otwartych drzwi.

- Polega to na tym, że proponujemy pacjentom i wszystkim ludziom, bez względu na to gdzie mieszkają,  żeby przyjechali do naszego Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i zrobili sobie badania diagnostyczne w celu wykluczenia choroby nowotworowej - wyjaśnia dr n. med. Beata Winkler, onkolog.

- W tym roku kładziemy jeszcze mocniejszy nacisk na profilaktykę, gdyż wiąże się to ze wzrostem zachorowań na nowotwory. A profilaktyka ma na celu zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów złośliwych - wyjaśnia B. Winkler.

- Dzisiaj prowadzimy akcję promocyjną. Natomiast Ośrodek Profilaktyki Nowotworowej działa codziennie, w budynku B w kompleksie szpitala przy ul. Jaczewskiego. Każdy, kto się zgłosi  z dowodem osobistym może się przebadać. Badaniami kierują lekarze specjaliści - dodaje dr Winkler.

Cała profilaktyka ukierunkowana jest na nowotwory złośliwe, czyli te, które mają zdolność do dawania  przerzutów odległych - do odległych węzłów chłonnych i narządów. Działania profilaktyczne mają za zadanie zmniejszyć umieralność zwłaszcza na raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka płuc u kobiet, u mężczyzn odpowiednio raka płuc i raka jelita grubego.

Każdy może zastosować działania profilaktyczne bez większego wysiłku i nadmiernych kosztów. - Wystarczy jeść warzywa i owoce, konieczna jest też odpowiednia dawka ruchu na co dzień. Ważna jest również walka z otyłością, rzucenie palenia i zaprzestanie nadmiernego picia alkoholu - tłumaczy onkolog.

Koordynatorami Dnia Drzwi Otwartych w COZL są dr n. med. Anna Surdyka, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi  oraz Justyna Cybul, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia COZL.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama