107,6 FM

Obama i Merkel ws. Ukrainy

Barack Obama i Angela Merkel zapewniali w poniedziałek o jedności USA i Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie i kontynuacji wysiłków dyplomatycznych, by go rozwiązać. Przywódca USA zastrzegł, że jeśli dyplomacja zawiedzie, rozważy dostawy broni dla Kijowa.

"Rosyjska agresja tylko wzmocniła jedność między USA a Niemcami i naszymi sojusznikami na świecie" - powiedział prezydent Barack Obama na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu po ich rozmowach w Białym Domu.

Nawiązując do zaplanowanego na środę szczytu w Mińsku z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, Obama podkreślił, że Stany Zjednoczone "dalej zachęcają do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania" konfliktu na Ukrainie. Zapewnił, że zgadza się z kanclerz Angelą Merkel, że należy utrzymać sankcje przeciwko Rosji, dopóki ta nie zmieni kursu. Podkreślił też, że wraz z sojusznikami z NATO Stany Zjednoczone "będą wzmacniać obecność" wojskową w należących do sojuszu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także dalej pomagać finansowo Ukrainie, o ile rząd w Kijowie będzie realizował gospodarcze i antykorupcyjne reformy. Pytany o ewentualne dostawy broni z USA na Ukrainę, by pomóc ukraińskim siłom rządowym w walce ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju, Obama przyznał, że ta opcja może zostać rozważona, ale dopiero jeśli zawiedzie dyplomacja.

"Jeśli dyplomacja poniesie porażkę, to rozważymy wszystkie opcje, by zmienić kalkulacje prezydenta Rosji Władimira Putina, łącznie z dostawami broni defensywnej" - powiedział. Zastrzegł, że nie podjął w tej sprawie decyzji. Dodał, że przed podjęciem takiej decyzji trzeba rozważyć, "czy jest bardziej prawdopodobne, że (ta pomoc) będzie skuteczna, czy też nie".

Merkel powtórzyła swą negatywną opinię na temat dostaw broni dla Ukrainy, ale zapewniła, że sojusz USA-UE będzie trwał, nawet jeśli obie strony nie zawsze się zgadzają.

Kanclerz Niemiec przyznała, że dotychczas doszło do niepowodzeń na drodze do osiągnięcia z Rosją dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, gdyż Moskwa nie wdrożyła wrześniowego porozumienia z Mińska. Ale, jak podkreśliła, mimo to "nie widzi rozwiązania militarnego dla tego konfliktu" i konieczne są dalsze wysiłki dyplomatyczne, nawet jeśli trzeba je powtarzać.

"Zawsze kiedy mamy polityczne konflikty, takie jak ten między Ukrainą a Rosją, lepiej podejmować kolejne próby, by je rozwiązać (...). Ja osobiście robiłabym sobie wielkie wyrzuty, gdybym tej próby nie podjęła" - powiedziała Merkel. Podkreśliła, że nie ma absolutnie żadnych gwarancji, że najnowsze starania dyplomatyczne, w tym środowy szczyt przywódców w stolicy Białorusi, odniosą sukces. Nawet jeśli tak się nie stanie, będę kontynuować wysiłki dyplomatyczne - zapowiedziała.

Obama oświadczył, że "perspektywa militarnego rozwiązania" konfliktu na Ukrainie zawsze była mało prawdopodobna, bo Rosja ma po prostu ogromną przewagę wojskową nad Ukrainą. Ale przyznał, że nakładane dotychczas przez Zachód na Rosję sankcje, choć są dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki, "nie zmieniły kursu" obranego przez Putina. Wyraził jednak nadzieję, że z czasem, wraz z rosnącymi kosztami, coraz więcej Rosjan będzie dostrzegać "katastrofalne skutki" polityki Putina i wówczas przystanie on na dyplomatyczne rozwiązanie.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama