107,6 FM

Bądźcie ich oczami

W środę XXIII Światowy Dzień Chorego. Inspiracją dla tegorocznego tematu były słowa z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi".

Z okazji wspomnienia Matki Bożej z Lourdes abp Wiktor Skworc napisał list do chorych archidiecezji katowickiej. Metropolita katowicki odniósł się do słów papieża Franciszka, zawartych w tegorocznym orędziu dla chorych. "Posługa wobec cierpiących opiera się na mądrości serca wlanej przez Ducha Świętego w umysły i serca tych, którzy potrafią otworzyć się na cierpienia braci i dostrzec w nich obraz Boga" - napisał ojciec święty.

Arcybiskup podkreślił, że właśnie mądrość uczy trwania przy bliźnim i ofiarowania czasu choremu. "Taka bliskość domaga się pełnej empatii, współczucia i wsparcia na miarę naszych możliwości i sił".

Metropolita zwraca uwagę na niełatwą sytuację polskiej służby zdrowia. Wśród problemów wymienia trudności ekonomiczne, niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek. "Pacjenci czują się zaniepokojeni, a nieraz zagubieni. Wiele w tym złożonym kontekście zależy od dobrej woli lekarzy, pielęgniarek i całego personelu, którzy dla dobra chorych przełamują ekonomiczne i biurokratyczne ograniczenia. Za sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się od tego uchylać" - przypomina abp Skworc.

Tegoroczny Dzień Chorego wpisuje się w obchody 90-lecia istnienia diecezji katowickiej. "Z satysfakcją możemy stwierdzić, że w tym minionym czasie chorzy byli otaczani duszpasterska troską. Wyrażała się ona regularnymi odwiedzinami duszpasterzy z posługą sakramentalną oraz wsparciem wiernych świeckich, działających w Parafialnych Zespołach Caritas. Od co najmniej dekady w wielu parafiach nadzwyczajni szafarze Komunii św. zanoszą Chrystusa Eucharystycznego chorym w każdą niedzielę i uroczystości (...). Wręcz niemożliwe do opisania jest dobro uczynione chorym przez osoby życia konsekrowanego, zwłaszcza przez siostry zakonne różnych zgromadzeń, a także przez pielęgniarki, które - kierując się motywacją religijną - trwają w służbie chorym" - pisze metropolita katowicki.

Arcybiskup zaprosił także chorych, niepełnosprawnych oraz ich bliskich do udziału w archidiecezjalnej pielgrzymce do Lourdes. "W Lourdes będziemy prosili Matkę Bożą o łaskę powrotu do zdrowia, o męstwo w przeciwnościach, a także o mądrość serca, dzięki której cierpienie staje się świadectwem jedności z Chrystusem ukrzyżowanym i narzędziem ewangelizacji".

W ostatnich słowach listu metropolita zwraca się do chorych, by byli apostołami Zbawiciela. "Proszę Was o ofiarowanie waszego cierpienia w intencji duchowieństwa i wiernych świeckich naszej archidiecezji, a także w intencji trwającego II Synodu Kościoła katowickiego (...). Nieraz zapominamy o szczególnej wartości czasu spędzonego przy łóżku chorego, ponieważ nęka nas pośpiech oraz szaleństwo działania. Odwiedziny chorego w domu lub w szpitalu oraz modlitewne wsparcie są dowodem na istnienie ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności".

Cały list do chorych metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama