107,6 FM

Konferencja naukowa "Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r.", Katowice, 16 lutego

16 lutego o 10.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przy ul. Wincentego Pola 65 odbędzie się konferencja naukowa "Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r. Perspektywa porównawcza".

Deportacje – motywowane politycznie przymusowe przesiedlenia jednostek, grup społecznych, etnicznych, członków organizacji – należały do instrumentarium represyjnych działań XX-wiecznych totalitaryzmów. Na ziemiach polskich stosowały je zarówno hitlerowskie Niemcy, jak i Związek Sowiecki. Konferencja ma na celu porównawcze spojrzenie na różne przykłady deportacji z ziem polskich do ZSRS w latach 40. XX w. Obiektem zainteresowania są zarówno te terytoria, które Polska utraciła po 1945 r. – jak Wileńszczyzna –, jak i "ziemie nowe" – Ziemie Zachodnie i Północne, oderwane od Rzeszy Niemieckiej. Przedmiotem zainteresowania są także obszary pogranicza polsko‑niemieckiego z okresu międzywojnia (Gdańskie, wschodni Górny Śląsk).

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama