Przepłacamy za mięso?

dodane 02.03.2015 07:17

PAP |

Jak uważają rolnicy, za schab czy litr mleka powinniśmy płacić dużo mniej. Nikt jednak nie chce zbadać ich podejrzeń - donosi "Metro".

Przepłacamy za mięso?   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Tuczniki w gospodarstwie rolnym w gminie Garbów na Lubelszczyźnie.

Rolnicy wskazują na dysproporcję: klienci w sklepach za podstawowe produkty spożywcze płacili na przełomie roku 2 proc. mniej niż rok wcześniej, a rolnicy dostawali za towar od przetwórców 12 proc. mniej. Na początku tego roku te różnice jeszcze wzrosły.

"Najbardziej rażące dysproporcje są dziś w przypadku mięsa i mleka. Tylko od grudnia ceny skupu żywca wieprzowego spadły już o blisko 40 proc., a mleka o ok. 30 proc. Te bezprecedensowe spadki klienci powinni byli odczuć w postaci co najmniej kilkunastoprocentowych obniżek cen w sklepach" - mówi Władysław Serafin, szef Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

Rolnicy chcieliby wyjaśnień, dlaczego ceny w skupach spadają bardziej niż ceny w sklepach. Związek zwrócił się z prośbą do Najwyższej Izby Kontroli, by przyjrzała się sprawie. Ale NIK uznała, że to nie jej kompetencje i odesłała sprawę do UOKiK. UOKiK też się sprawą nie zajmie, bo na rynku skupu ma miejsce wolna konkurencja.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| METRO, PRZEGLĄD PRASY, PRZETWÓRSTWO, ROLNICTWO, ŻYWNOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Stanisław_Miłosz 02.03.2015 13:05
Niezalogowany użytkownik Hej, Macieju. W wolnej Polsce na targu rolnik przeważnie nic nie sprzedaje, nawet mleka, bo albo mu nie wolno, albo obłożone jest takimi restrykcjami, że szkoda mu na to czasu i nerwów. Na targu Macieju przeważnie sprzedają właśnie pośrednicy, którzy zaopatrują się w hurtowniach, w hiper-super marketach. A tam, wiadomo, jakiś podejrzany szajs z chin, niemiec i podobnych egzotycznych landów.
Plusów: 2 Jaahquubel 02.03.2015 11:47
"UOKiK też się sprawą nie zajmie, bo na rynku skupu ma miejsce wolna konkurencja."
UOKiK nie słyszał o zmowie cenowej? Może warto to zbadać?
Plusów: 0 Jaahquubel 02.03.2015 11:46
Działa kawałek wolnego rynku. Rolnik i tak dostaje więcej niż w skupie, klient i tak płaci mniej niż w sklepie.
Plusów: 3 AWIK 02.03.2015 11:26
Niezalogowany użytkownik Gdyby sprzedawał po 1zł to by go oskarżyli o damping :).

wszystkie komentarze >