107,6 FM

Irak rozpoczął ofensywę przeciw IS

Wojska iracke rozpoczęły operację celem odbicia z rąk Państwa Islamskiego, rodzinnego miasta Saddama Hussaina, Tikrit.

Lokalne media podają, że siły irackie przypuściły ataki lotnicze na pozycje dżihadystów. Tikrit, położone jest ok 150 km od stolicy, Bagdadu, i zostało opanowane przez Państwo Islamskie w czerwcu 2014.

Premier Iraku Haider al-Abadi, wcześniej spotkał się z liderami sił militarnych w prowincji  Salahuddi. Zaoferowano "ostatnią szansę" wszystkim plemiennym sunnickim bojownikom, którzy odetną się od Państwa Islamksiego.

Al-Iraqiya TV podała, że odziały IS zostały wyparte z pewnych obszarów wokół Tikrit, ale informacje te nie zostały potwierdzone. Bojownicy IS wciąż są w posiadaniu terenów prowincji Salahuddin, zdominowanej przez sunnitów.

Tikrit, miasto  rodzinne byłego prezydenta Iraku, Saddama Hussina, jest drugim wielkim miastem, po Mosulu, opanowanym przez dżihadystów. Mosul liczył ponad milion mieszkańców, gdy został zdobyty przez Państwo Islamskie.

Wojska irackie i sprzymierzone siły szyickie rozpoczęły odzyskiwanie zajętych terytoriów, przy wsparciu siły powietrznych koalicji pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. W tym samym czasie siły kurdyjskie szturmują zajęty przez islamistów Mosul. 

W lutym, Irak zapowiedział wielką ofensywę "w ciągu kilku miesięcy", celem odbicia miasta z rąk Państwa Islamskiego.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama