Irak rozpoczął ofensywę przeciw IS

dodane 02.03.2015 10:00

kasb /BBC

Wojska iracke rozpoczęły operację celem odbicia z rąk Państwa Islamskiego, rodzinnego miasta Saddama Hussaina, Tikrit.

Irak rozpoczął ofensywę przeciw IS   NABIL MOUNZER /PAP/EPA Demonstracje na ulicach Beirutu (Liban) przeciw działaniom Państwa Islamskiego, którego bojownicy w ostatnim czasie uprowadzili w Syrii ponad 280 chrześcijan

Lokalne media podają, że siły irackie przypuściły ataki lotnicze na pozycje dżihadystów. Tikrit, położone jest ok 150 km od stolicy, Bagdadu, i zostało opanowane przez Państwo Islamskie w czerwcu 2014.

Premier Iraku Haider al-Abadi, wcześniej spotkał się z liderami sił militarnych w prowincji  Salahuddi. Zaoferowano "ostatnią szansę" wszystkim plemiennym sunnickim bojownikom, którzy odetną się od Państwa Islamksiego.

Al-Iraqiya TV podała, że odziały IS zostały wyparte z pewnych obszarów wokół Tikrit, ale informacje te nie zostały potwierdzone. Bojownicy IS wciąż są w posiadaniu terenów prowincji Salahuddin, zdominowanej przez sunnitów.

Tikrit, miasto  rodzinne byłego prezydenta Iraku, Saddama Hussina, jest drugim wielkim miastem, po Mosulu, opanowanym przez dżihadystów. Mosul liczył ponad milion mieszkańców, gdy został zdobyty przez Państwo Islamskie.

Wojska irackie i sprzymierzone siły szyickie rozpoczęły odzyskiwanie zajętych terytoriów, przy wsparciu siły powietrznych koalicji pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. W tym samym czasie siły kurdyjskie szturmują zajęty przez islamistów Mosul. 

W lutym, Irak zapowiedział wielką ofensywę "w ciągu kilku miesięcy", celem odbicia miasta z rąk Państwa Islamskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, PAŃSTWO ISLAMSKIE

Reklama