Media o śledztwie ws. zabójstwa Niemcowa

dodane 02.03.2015 12:22

PAP |

Część kamer monitoringu miejskiego w miejscu, w którym zastrzelono Borysa Niemcowa, była w piątek wyłączona z powodu prac remontowych, a nagrania z tych, które działały, są niewyraźne - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Media o śledztwie ws. zabójstwa Niemcowa   Ilya Schurov / CC 2.0 Borys Niemcow

Rosyjska gazeta powołuje się na własne źródła w organach ścigania, według których sprawiło to, że śledczy nie mogli pójść "świeżym tropem". Rozmówcy "Kommiersanta" przekazali, iż przyczyniło się do tego również to, że Anna Duricka, partnerka życiowa Niemcowa, towarzysząca mu w piątkowy wieczór, nie była w stanie podać marki samochodu, którym zabójca odjechał z miejsca zbrodni.

55-letniego Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, zastrzelono w piątek o godz. 23.31 (godz. 21.31 w Polsce) w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy.

"Kommiersant" podaje, że wszystkie naboje użyte przez mordercę były kalibru 9 mm, jednak zostały wyprodukowane w różnym okresie i przez różne firmy. "Zdaniem ekspertów, skompletowanie magazynku nabojami różnych producentów i z różnych lat produkcji może świadczyć o tym, że zbierano je »po kieszeniach«. Czyli, że przestępcy mieli ograniczony dostęp do amunicji, którą zwykle sprzedaje się w pudełkach po 50 sztuk lub skrzynkach po 1000 sztuk" - pisze dziennik.

Zabójca strzelał prawdopodobnie z pistoletu Makarowa lub - jak w wypadku morderstwa dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej - z pistoletu gazowego Iż, przerobionego na amunicję ostrą.

"Mając na uwadze sposób zabójstwa, broń, specyfikę amunicji i inne okoliczności, źródła w organach ochrony prawa skłaniają się ku wersji, że zbrodni prawdopodobnie dokonali nieprofesjonaliści, którzy nawet mogli nie wiedzieć, kto konkretnie jest ich celem" - pisze moskiewski dziennik.

Z kolei gazeta "RBK", również powołując się na źródła w organach ścigania, informuje, że szefem grupy śledczej prowadzącej śledztwo w sprawie zabójstwa Niemcowa został starszy śledczy do spraw o szczególnej wadze przy przewodniczącym Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej generał Igor Krasnow, znany z głośnych dochodzeń, w których oskarżonymi byli radykalni nacjonaliści.

Rozmówcy dziennika twierdzą, że wersja, iż za zabójstwem opozycjonisty stoją środowiska nacjonalistyczne, staje się dla śledczych priorytetową. Pod kierunkiem Krasnowa pracuje 12 śledczych. Badają nagrania z kamer monitoringu miejskiego, billingi z telefonów komórkowych, trasy i kontakty Niemcowa z ostatniego miesiąca.

W 2005 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie nacjonalisty Iwana Mironowa, oskarżonego o nieudany zamach na ówczesnego prezesa koncernu elektroenergetycznego RAO JES, a wcześniej pierwszego wicepremiera Rosji i szefa administracji prezydenta FR Borysa Jelcyna, Anatolija Czubajsa. Współoskarżonym był wtedy emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego GRU Władimir Kwaczkow. Obaj zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych. Kwaczkowa w innym procesie skazano później za przygotowywanie zbrojnego buntu.

W 2009 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie zastrzelenia w centrum Moskwy prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Za mord ten skazano Nikitę Tichonowa i Jewgienię Chasis, związanych z Bojową Organizacją Rosyjskich Nacjonalistów (BORN).

Komitet Śledczy utrzymuje, że po skazaniu Tichonowa i Chasis członkowie BORN kontynuowali zabójstwa. Ich ofiarą padł m.in. sędzia federalny Eduard Czuwaszow. Obecnie uczestnicy tej grupy czekają na werdykt ławy przysięgłych w procesie toczącym się przed Moskiewskim Sądem Obwodowym w Krasnogorsku.

Za wersją o odpowiedzialności nacjonalistów za zamordowanie Niemcowa opowiada się adwokat Władimir Żerebienkow, reprezentujący rodziny Markiełowa i Baburowej. W wypowiedzi dla "RBK" zauważył on, że zabójstwo opozycyjnego polityka w celu destabilizacji sytuacji w Rosji figuruje w manifeście programowym radykalnych nacjonalistów Strategia-2020.

Wcześniej o wersji "zabójstwa jako prowokacji mającej zdestabilizować sytuację polityczną w Rosji" mówił rzecznik Komitetu Śledczego FR generał Władimir Markin.

Natomiast "Kommiersant" podaje, że "w służbach operacyjnych aktywnie analizuje się wersję, wiążącą zabójstwo Niemcowa ze »śladem ukraińskim«". "Wersja związana z wydarzeniami wewnątrzukraińskimi rzeczywiście jest badana" - potwierdził w rozmowie z gazetą Markin. Podkreślił on, że "wśród obu stron konfliktu (na wschodzie Ukrainy) są bardzo radykalne postacie, niepodporządkowujące się żadnym władzom".

"Kommiersant" przekazuje, że "zgodnie z tą wersją zabić opozycjonistę Niemcowa, który aktywnie popierał działania władz Ukrainy, mogli byli bojownicy pospolitego ruszenia (jak w Rosji nazywa się prorosyjskich separatystów walczących w Donbasie z ukraińskimi siłami rządowymi - PAP), którzy wrócili ze wschodu Ukrainy do Rosji".

Cytowany przez dziennik adwokat Tichonowa, Aleksiej Pierszyn nie wykluczył, że "radykalni kontynuatorzy dzieła BORN mogą mieć związek z zabójstwem, gdyż niektórzy walczą w Donbasie i uważają Niemcowa za człowieka, który otwarcie popierał ich wrogów".

Zdaniem źródeł "Kommiersanta" "nie można wykluczyć, że związek z mordem w centrum Moskwy mają inni nacjonaliści - bojownicy zakazanego w Rosji (ukraińskiego) Prawego Sektora i oddziałów ochotniczych walczących po stronie władz Ukrainy".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OPOZYCJA, POLITYKA, PRZESTĘPCZOŚĆ, ROSJA, ZABÓJSTWO

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Artur 02.03.2015 19:37
Niezalogowany użytkownik Putin do swoich sluzb specjalnych: "Znajdzcie mi szybko zabojce! Dowody znajda sie pozniej! I zrobcie wszystko,aby sie przyznal!" Nie zapominajmy, ze w Rosja Putina w istocie rzeczy niczym nie rozni sie od Zwiazku Sowieckiego. Ci sami ludzie u wladzy(Putin byly pulkownik KGB), te same metody "sledczce"..Owszem dokonano zewnetrznego makijazu ale "homo sovieticus" nie umarl. Ma sie dobrze!
Plusów: 0 Adam2 02.03.2015 19:18
Niezalogowany użytkownik @justyna
Rzeczywiście.U nas jest także plaga notorycnych samobójców.
Plusów: 1 mmm 02.03.2015 18:28
Niezalogowany użytkownik Kochana Justynko jeszcze nigdy nie widziałem aby ktoś popełniał samobójstwo oddając do siebie cztery strzały i to w dodatku w plecy ☺️. Nie wiem co "bierzesz" ale lepiej zmień dilera bo to ewidentnie Ci szkodzi.
Plusów: 2 Patryk 02.03.2015 16:06
Niezalogowany użytkownik Taa na pewno znajdą sprawców... Kamery wyłączone, naboje oczywiście "zbierane po kieszeniach" pistolet jakich mnóstwo... taaaa

wszystkie komentarze >