107,6 FM

Nie tylko guziki

Młodzi szukają śladów i pamiątek po ofiarach Katynia. "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." to zapis o kilkudziesięciu polskich bohaterach zamordowanych przez NKWD.

- Jesteście potrzebni, bo dzięki wam pamięć o ofiarach Katynia nie zginie - mówił Łukasz Kamiński, prezes IPN, do kilkudziesięciu młodych laureatów konkursu przywracającego prawdę o życiu straconych w Katyniu polskich oficerów.

Pokłosiem konkursu jest album, którego promocja odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie.

250-stronnicowa publikacja "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy... Obraz ofiar Zbrodni Katyńskiej w pracach plastycznych młodego pokolenia" jest prezentacją prac nagrodzonych w 3. i 4. edycji konkursu, zainicjowanego przy okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Publikacja jest już drugą antologią prac.

Konkurs "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. 

Uczestnicy konkursu opracowują koncepcję plastyczną pracy oraz wyszukują informacje o wybranym przez siebie bohaterze. Uczniowie poznają sylwetki zamordowanych, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli, jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

Nagrodą dla laureatów I ich opiekunów są wyjazdy edukacyjne. Uczniowie i nauczyciele dotychczas odwiedzili miejsca związane z martyrologią Polaków na Kresach - Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni oraz miejsca związane z walkami ll Korpusu Polskiego, w którym służyli żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR.

- Ten konkurs przypomina indywidualne losy, żebyśmy nie mówili tylko o 22 tys. zamordowanych, tylko starali się pokazać, że każdy z nich miał swoje życie, rodzinę, funkcję publiczną, znaczenie dla społeczności lokalnej i całej Polski. W ten sposób pomagacie nam wszystkim dostrzec, kim były ofiary zbrodni katyńskiej, ale także sami się zmieniacie, bo ci bohaterowie i wartości, za które oddali życie pozostaną na zawsze w waszej pamięci - powiedział prezes IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama