107,6 FM

Pożar w muzeum

Doszczętnie spłonęło Muzeum Ziemi "Juna" w Szklarskiej Porębie. Z pożarem walczyło 14 jednostek straży pożarnej, prawie 50 strażaków. Ogień pojawił się przed trzecią w nocy. Na szczęście nie ma ofiar.

Trwa dogaszanie zgliszczy, w które obrócił się budynek muzeum. Strażacy pomagają pracownikom wynosić ocalałe eksponaty. Wszystko jest w bardzo złym stanie.

- Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, cały budynek był w ogniu - mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze o 2.45. W ciągu kilkunastu kolejnych minut na miejscu było 14 zastępów straży. Z ogniem przez kilka godzin walczyło 47 strażaków.

Dopiero ok. 7.15 udało się całkowicie opanować sytuację. Okazało się wówczas, że pożar niemal całkowicie zniszczył budynek muzeum.

- Spłonęły wszystkie drewniane elementy od parteru po dach. Zniszczone są częściowo wszystkie stropy. Trudno powiedzieć, czy budynek uda się uratować. Stoją tylko ściany - relacjonuje na żywo st. kpt. Ciosk.

Płomienie zniszczyły także przylegający do muzeum pensjonat, jednak tu straty są zdecydowanie mniejsze. Rzecznik jeleniogórskich strażaków podkreśla, że nikt nie odniósł żadnych obrażeń w pożarze.

- Nikomu nie trzeba było udzielać pomocy, bo muzeum było w nocy puste - mówi. Na razie nie są znane przyczyny tego dramatu. Na miejscu jest już specjalna ekipa dochodzeniowa, która ma to wyjaśnić.

W muzeum przechowywano m.in. ekspozycje kamieni ozdobnych i szlachetnych pochodzących z Sudetów, jak i innych stron całego świata, Dodatkowo prowadzono tu sprzedaż minerałów oraz wyrobów z kamieni ozdobnych, srebra i szkła. Muzeum położone jest przy krajowej drodze nr 3 prowadzącej do centrum Szklarskiej Poręby. Budynek dawniej nazywany był Karczmą Głodową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama