Samolot specjalny w drodze do Tunisu

dodane 19.03.2015 08:00

PAP |

Samolot specjalny z zespołem lekarzy i dyplomatów, którzy mają pomagać ofiarom zamachu na muzeum Bardo w Tunisie, wyleciał dziś rano do Tunezji - poinformowało ministerstwo obrony.

Samolot specjalny w drodze do Tunisu   PAP/Radek Pietruszka Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, podczas konferencji prasowej w Warszawie, w związku z wydarzeniami w Tunezji

Jak napisano w komunikacie dla PAP, Siły Powietrzne utrzymują w gotowości do użycia kolejne samoloty transportowe, mogące w razie zgłoszonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych potrzeby ewakuować Polaków będących ofiarami zamachu terrorystycznego w Tunezji.

Wylot samolotu do Tunisu zapowiadał w środę wieczorem rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Zespół ma się zająć m.in. grupą około 20 osób, które już są bezpieczne, wyszły cało z zamachu. "Będziemy także udzielać pomocy psychologicznej tym osobom, bo zakładamy, że mogą być pod wpływem szoku, że na pewno te przeżycia, które miały dzisiaj miejsce w muzeum Bardo, mogły mieć duży wpływ na ich psychikę" - mówił rzecznik MSZ.

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na słynne Muzeum Narodowe Bardo. Terroryści z karabinami strzelali do zwiedzających muzeum i do ludzi w autobusach zaparkowanych opodal. Zginęły w nim 22 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów - wynika z najnowszego bilansu tunezyjskiego MSW. Jest ok. 40 rannych.

Polskie MSZ potwierdziło, że wśród ofiar śmiertelnych na pewno są Polacy. Poinformowano, że wśród zwiedzających muzeum w krytycznym momencie była grupa 36 naszych obywateli. Dokładniejsze dane o ofiarach będą ujawnione po identyfikacji i potwierdzeniu tożsamości ofiar. MSZ ma informacje o 11 rannych polskich obywatelach. Przebywają w dwóch szpitalach, 3 osoby przeszły operacje. Pozostałe mają głównie rany postrzałowe, rany ortopedyczne, są w dobrym stanie.

Premier Ewa Kopacz, która w środę wieczorem telefonicznie rozmawiała z premierem Tunezji Habibem Essidem zadeklarowała, że polski rząd zorganizuje możliwość powrotu z Tunezji dla zainteresowanych tym obywateli Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, MSZ, RZĄD, TERRORYZM, TUNEZJA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 AWIK 19.03.2015 12:09
Niezalogowany użytkownik Wysłano sztab ludzi, dyplomatów żeby opiekować się 20 osobami? Czy to nie lekka przesada?
Plusów: 0 M 19.03.2015 10:26
Niezalogowany użytkownik Zachęcam do zapoznania się:

http://www.monitor-polski.pl/frankfurt-ma-dosc-zydowskiego-terroru-bankowego/#more-10475

wszystkie komentarze >