107,6 FM

Pragnienie założyciela

Niepowtarzalne obrazy przedstawiające Koronkę Dwunastu Gwiazd zawisły w holu Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego poświęcił je o. Marian Galas SP, rektor łowickiego kolegium pijarskiego. Koronka Dwunastu Gwiazd to modlitwa ku czci Najświętszej Maryi Panny ułożona przez św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów.

Modlitwa nawiązuje do dawnych praktyk pobożnych. Dwanaście "Zdrowaś Maryjo" odmawia się w trzech częściach na cześć dwunastu przywilejów NMP. Każda z części zaczyna się od modlitwy "Ojcze nasz", a kończy "Chwała Ojcu". Do każdego "Zdrowaś Maryjo" dołączono krótkie wezwanie. TUTAJ cała treść koronki.

Inicjatorem powstania obrazów ukazujących przywileje Maryi jest Przemysław Jabłoński, dyrektor pijarskich szkół. Prace wykonała Elżbieta Lewandowska. Trwało to trzy lata. Projekt był starannie opracowany i konsultowany od strony teologicznej. Dodatkowo zawiera elementy tradycyjnej wycinanki łowickiej, który zapewnia pracom niepowtarzalność. Tutaj wielką pomoc okazała twórczyni ludowa Halina Theodorakopoulos-Drohitis. Efekt można podziwiać w części placówki, gdzie przebywają dzieci z najmłodszych klas.

Św. Józef Kalasancjusza chciał, żeby koronka była odmawiana nie tylko przez pijarów, ale i uczniów szkół pijarskich. Pisał: "Pragnę, by to nabożeństwo do NMP było codziennie odmawiane przez wszystkich naszych uczniów, aby przez tak niewielką ofiarę zasłużyli na niezliczone dobrodziejstwa opieki Maryi podczas całego swego życia i w chwili śmierci".

Obrazy zawierają elementy wycinanki łowickiej   Obrazy zawierają elementy wycinanki łowickiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama