Ambasador USA tłumaczy się ze skandalu

dodane 19.04.2015 15:03

PAP |

Słowa, że Polska, czy jakiekolwiek inne kraje poza nazistowskimi Niemcami, były odpowiedzialne za Holokaust, są błędem, to jest szkodliwe i obraźliwe - podkreślił w niedzielę ambasador USA w Polsce Stephen Mull, odnosząc się do wypowiedzi dyrektora FBI Jamesa Comeya.

"Jakiekolowiek sugestie, że Polska, czy jakiekolowiek inne kraje, poza nazistowskimi Niemcami, były odpowiedzialne za Holokaust, jest błędem, jest szkodliwe, jest obraźliwe" - mówił dziennikarzom Mull, który w niedzielę wziął udział w uroczystych obchodach 72. rocznicy Powstania w Getcie warszawskim.

Jak dodał, dyrektor James Comey "na pewno nie zamierzał sugerować, że Polska w jakimś sensie była odpowiedzialna" za Holokaust.

Jego zdaniem, Comey nie chciał umniejszyć bardzo odważnego wkładu Polaków w walkę o ochronę Żydów przed Holokaustem. W tym kontekście wymienił m.in. Jana Karskiego.

Mull ocenił, że "szersze przesłanie Comeya było takie, że na świecie było wielu ludzi, którzy pomogli zbrodniarzom nazistowskim, albo że byli ludzie, którzy niedostatecznie reagowali" na tę zbrodnię - także w Stanach Zjednoczonych. "On chciał wyrazić, żebyśmy na przyszłość postanowili wszyscy razem, że gdyby pojawił się znak nowego Holokaustu, musimy bardzo dzielnie i odważnie przeciwdziałać temu" - podkreślił ambasador. "On nie tak to wyraził, jak to powinno być wyrażone, ale naprawdę taki był jego cel" - zadeklarował Mull.

"Nie uważamy, Stany Zjednoczone, że Polska była odpowiedzialna za tych zbrodniarzy" - podkreślił ambasador. Zastrzegł, że wypowiedź Comeya nie jest stanowiskiem rządu Stanów Zjednoczonych.

Mull poinformował, że kontaktował się z biurem FBI w sobotę wieczorem. Wyraził nadzieję, że - może w poniedziałek - będzie bezpośrednie oświadczenie z biura.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował w niedzielę, że ambasador Mull zostanie wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią dyrektora FBI Jamesa Comeya. "Otrzyma notę z protestem i wezwanie do przeprosin" - podkreślił.

Mull potwierdził, że otrzymał wezwanie na spotkanie z MSZ w niedzielę na popołudnie. "Ja wyrażę te same słowa i chętnie wysłucham, co oni mają do powiedzenia w tej sprawie. To jest bardzo poważna sprawa" - podkreślił ambasador USA.

Dyrektor FBI James Comey wygłosił 15 kwietnia przemówienie w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holokauście. Comey mówił w nim, że Holokaust był "najbardziej znaczącym wydarzeniem w historii ludzkości" i zapowiedział, że każdy nowy funkcjonariusz FBI będzie miał obowiązek odwiedzić Muzeum, by zobaczyć, że "dobrzy ludzie pomagali mordować miliony", podporządkowując się ideologii nazistów.

"Za chorymi i złymi ludźmi, sprawcami Holokaustu, szli także ludzie, którzy kochali swoje rodziny, nosili zupę choremu sąsiadowi, chodzili do kościoła i wspierali cele charytatywne. Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony" - powiedział szef FBI. Tłumaczył, że najbardziej przerażającą lekcją Holokaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy.

"W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał Comey.

Ambasador RP w USA Ryszard Schnepf wystosował list do Jamesa Comeya z protestem przeciwko jego wypowiedzi na temat roli Polaków w Holokauście.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HOLOKAUST, MULL, ŻYDZI

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 24.04.2015 18:53
Proszę Pana, że ktoś jest antysemitą nie decyduje ani Pan ani ja. Tu decydują sami Żydzi. Bowiem antysemitą nie są ci co Żydów nie lubią, tylko ci których nie lubią Żydzi. Przykładowo taki Luter różne agresywna teksty o Żydach wypisywał ale czy kto słyszał, że jest antysemitą? Z kolei Sługa Boży Papież Pius XII bardzo się zasłużył SKUTECZNIE ratując w czasie wojny Żydów przed Niemcami a środowiska żydowskie skutecznie blokują Jego beatyfikację. No ale będąc ortodoksyjnym Katolikiem jest dla nich z automatu antysemitą i już.
Plusów: 0 observer 22.04.2015 10:26
Niezalogowany użytkownik Skandal, ktorego nie bylo ?
Z wypowiedzi szefa FBI wynika, ze moralnosc nalezy do jednostki. Potepil on w swojej wypowiedzi "wspolnikow zbrodniarzy" i wymienil kraje, z ktorych owi wspolnicy pochodzili, m.in. Polske. On mial racje! W Polsce byly grupy zbrojne mordujace Zydow(m.in. Korczynskiego), byla sprawa Jedwabnego,byli szmalcownicy (w samym sercu Warszawy bylo ich ok.4500), byli konfidenci, ktorzy wydawali nie tylko Zydow (choc tych bylo wydac najlatwiej), wydawali tez wielu Polakow i to najbardziej prominentnych. Zreszta za czasow UB zdrada byla tez niestety na porzadku dziennym. Premier Slowacji (panstwa utworzonego na terenie Czech) zostal po wojnie skazany za wspolprace z Niemcami na kare smierci. Na Wegrzech byli faszysci u wladzy, wspopracujacy z Hitlerem.
Emocje czesto powoduja bledy.Gdyby ktos uwaznie przeczytal wypowiedz Amerykanina, to nie moglby z nia sie nie zgodzic. Lepiej bylo, ze wymienil on panstwa (ktorych nie bylo- gdyz byla okupacja), a nie narody. I dobrze, ze podniosl on problem individuum.
Histeria wytwarzana w tej sprawie przez polskie massmedia jest niepotrzebna i nie sluzy ani prawdzie, ani interesom Polski.Papiez Franciszek potepia antysemityzm, ale w polskim internecie roi sie od wypowiedzi w antysemickim duchu...
Plusów: 1 krut00 21.04.2015 17:24
Tak. Zło i głupota dotyka każdego, tak Żyda jak i Polaka. Co do prawdy to jednak państwo Polskie w swojej historii jednak nie segregowało ani nie zamykało Żydów - ci odgradzali się sami. Kiedy Hitler oczyszczał III Rzesze z elementów nie-aryjskich a USA, Kanada, Wielka Brytania zawracały statki z Żydami do Niemiec to biedna Polska... przyjęła Żydów. Trzeba się zdecydować czy mówi się państwach czy o społeczeństwach czy wreszcie o marginesie. Polecam film pana Brauna o Eugenice - wiele wyjaśnia.
Dyrektor FBI powinien jednak przeprosić bo z tego stanowiska reprezentuje poziom państwa a jego przemowa zaprzecza faktom historycznym.
Pozdrawiam
Plusów: 4 _jasiek 21.04.2015 10:50
Stwierdzenie, że ludobójstwo Ormian by było pierwszym "nowożytnym" ludobójstwem nie jest prawdziwe. Pierwszeństwo należy się przeklętej pamięci rewolucji we Francji. Klasycznie ludobójcze mordy w Wandei i Lyonie studiował sam Lenin projektując swoją wersję "raju na ziemi". Bez traktatu ze Stalinem Hitler nie rozpętałby wojny w 1939 r. Sowiecka Rosja jest wspólnikiem zagłady narodów, nie tylko żydowskiego.

wszystkie komentarze >