107,6 FM

Biało-czerwona na maszt!

Uroczysty Dzień Flagi przed Pałacem Prezydenckim.

W południe przed Pałacem Prezydenckim odbyło się uroczyste podniesienie flagi Polski oraz wręczenie przez Bronisława Komorowskiego flag przedstawicielom wyróżnionych instytucji wojskowych, organizacji realizujących projekty patriotyczne, ekologiczne i edukacyjne, podróżnikom oraz przedstawicielom Polonii.

Odebrali je m.in. Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, PAH, Fundacja Jaśka Meli "Poza Horyzonty", WWF Polska, Klub Gaja, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Marek Kamiński,  Elżbieta Dzikowska i Beata Pawlikowska.

Prezydent zaznaczył, że obchodząc Dzień Flagi, chcemy w sposób szczególny cieszyć się barwą biało-czerwoną jako symbolem naszego zwycięstwa i naszej wolności, "tego, co nas łączy, symbolem istnienia, trwania i rozwijania się wspólnoty narodowej".

- Kiedyś biało-czerwone barwy oznaczały polskie marzenia, dążenia do wolności, polską walkę o wolność. Dzisiaj możemy z dumą i radością powiedzieć, że ta sama biało-czerwona jest symbolem działań na rzecz umocnienia polskiej wolności i jak najlepszego jej zagospodarowania - mówił Bronisław Komorowski.

Otwarto też wystawę „Biało-czerwona na bezdrożach” prezentującą zdjęcia polskich podróżników na świecie oraz dokonania polskich badaczy i odkrywców z minionych stuleci. Można ją oglądać przez całą sobotę i niedzielę.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

 

« 1 »
 • Agaton
  02.05.2015 18:26
  Do zobaczenia za rok w tym samym miejscu Panie Prezydencie!!!
  doceń 0
 • służba narodowi
  02.05.2015 20:10
  Jeżeli ten kto ma odwagę wypowiadać się w imieniu Rzeczypospolitej niech ma także odwagę i odpowie w imieniu administracji państwowej, służb specjalnych lub policji:

  a) dlaczego Narodowcy nie mają prawa w warunkach rzekomej wolności słowa prowadzić kampanii? Czy ten proceder dot. tylko Narodowców czy innych środowisk politycznych także?

  b) dlaczego symbole Rzeczypospolitej są opluwane przez antypatriotyczną postawę uzurpatorskiej władzy?

  c) dlaczego funkcjonariusze państwowi wykonują swoją pracę ze szkodą dla państwa i obywateli?

  d) dlaczego przedstawiciele partyjni nie nazywają po imieniu swojego programu obietnicami, a siebie komunistami?

  e) kim jesteście, że niszczycie siebie i nas?

  f) czy naprawdę uważacie, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli?

  g) kiedy odwrócicie się od przemocy, intryg, dezinformacji, partyjniactwa, warcholstwa i korupcji jako narzędzi sprawowania władzy?

  h) kiedy przestaniecie zastraszać obywateli, żeby wymusić posłuch?

  i) kiedy odbędzie się dekomunizacja i deprywatyzacja władzy, tzn. kiedy wysprzątacie "szambo" Waszego życia?

  j) kiedy "oddacie cesarzowi co cesarskie, a Bogu to co boskie"?

  k) dlaczego wśród służb specjalnych w Polsce panuje anarchia i dowolność?

  l) dlaczego sami siebie nawołujecie do popełniania przestępstw i zbrodni i nie ponosicie za to odpowiedzialności karnej i politycznej?

  m) dlaczego uważacie, że życie opiera się na sfingowanych dokumentach, a nie na czynach?

  n) czy wolno nam nazywać zdrajcami Ojczyzny wszystkich tych, którzy zajmują się wyłącznie grą mafijno-polityczną i utrzymaniem status quo?

  o) kiedy skończy się w Polsce cenzura represyjna i prewencyjna, czyli kiedy będziecie uczciwi względem siebie i nas?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama