107,6 FM

Prokurator chce dla Carnajewa kary śmierci

W trakcie postępowania, które ma zadecydować o wymiarze kary dla współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego w 2013 roku Dżochara Carnajewa, prokurator nazwał go w środę "terrorystą", który chciał ukarać Amerykę.

Zwracając się do ławy przysięgłych sądu w Bostonie, przedstawiciel prokuratury federalnej Steven Mellin zażądał dla 21-letniego oskarżonego kary śmierci. Uzasadniając swe stanowisko zarzucił czeczeńskiemu imigrantowi Carnajewowi zdradzenie przybranej ojczyzny i przypomniał słowa, które napisał on w cztery dni po przeprowadzonym 15 kwietnia 2013 roku zamachu, gdy ranny po strzelaninie z policją ukrywał się na łodzi.

"W tym momencie mając pełną świadomość napisał to, co jak sądził było jego ostatnim testamentem. Napisał: +Teraz nie lubię zabijania niewinnych ludzi, ale w tym przypadku jest ono dozwolone, gdyż Ameryka musi zostać ukarana+. To są słowa terrorysty, który jest przekonany, że dokonał rzeczy słusznej" - zaznaczył prokurator.

8 kwietnia ta sama ława przysięgłych uznała Carnajewa za winnego zabójstwa trzech osób i ranienia 264 poprzez zdetonowanie dwóch bomb na mecie maratonu oraz zastrzelenia policjanta w trzy dni później, gdy wraz ze swym starszym bratem Tamerlanem czynili przygotowania do ucieczki.

Powołując się na materiały znalezione w laptopie Dżochara Carnajewa i jego notatkę sugerującą, że bostoński zamach był odwetem za akcje wojskowe USA w państwach muzułmańskich, prokuratura starała się przedstawić oskarżonego jako hołdującego przemocy ekstremistę.

Adwokaci wskazywali natomiast, że 26-letni Tamerlan, który zginął w wymianie ognia z policją w kilka godzin po zastrzeleniu jej funkcjonariusza, był głównym motorem zamachów, podczas gdy rola Dżochara była wtórna i motywowana lojalnością wobec brata.

Po zamknięciu obecnej rozprawy ława przysięgłych zadecyduje, czy otrzyma on karę śmierci czy też dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

W prawie stanu Massachusetts kara śmierci została zniesiona, ale sprawę Carnajewa rozpatruje niezwiązany tym ograniczeniem sąd federalny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama