107,6 FM

Tadeusz Kukiz nie żyje

Zmarł tata naszego przyjaciela, prawdziwy patriota, Kresowianin, dzielny człowiek...- napisali sztabowcy Pawła Kukiza na facebooku.

Wielkie wyrazy współczucia z powodu śmierci ojca. Łączmy się w bólu z panem Pawłem Kukizem - napisano potem na profilu społeczności "Paweł Kukiz na prezydenta RP".

Ojciec Pawła Kukiza był ciężko chory. Miał 83 lata. Urodził się w 1932 roku w Dębowicach (woj. tarnopolskie). W 1940 roku został zesłany do Kazachstanu wraz z matką i siostrą. Udało mu się wrócić po 6 latach. Skończył studia medyczne i w Niemodlinie (opolskie) prowadził oddział chorób wewnętrznych. Był lekarzem, a zarazem społecznikiem i popularyzatorem kultury Kresów. Pisał książki o losach obrazów maryjnych przywiezionych z Kresów do Polski po II wojnie światowej. "Jeden człowiek zachował i przywrócił nam pamięć o Madonnach Kresowych" - pisał o zmarłym Piotr Legutko. Pierwsza część książki Tadeusza Kukiza „Madonny Kresowe” ukazała się w 1997 r., drugą 4 lata później wydało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Do tego trzeba dodać dziesiątki publikacji w prasie krajowej i polonijnej. Poznaliśmy dzięki nim losy ok. 140 wizerunków i figur.

Więcej na temat Tadeusza Kukiza

W 2012 roku Tadeusz Kukiz został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria artis".

7 maja Paweł Kukiz informował swoich sympatyków, że musi przerwać kampanię, by być z ojcem, któremu wiele zawdzięcza. Pisał wtedy:

"Muszę przerwać kampanię i jechać do mojego Ojca. Miłość do Polski zawdzięczam Jego wychowaniu. Bardzo przepraszam Olsztynian. Osoby wierzące proszę o Modlitwę w intencji zdrowia mojego Taty. Wiem, że Modlitwa bardzo pomaga a ja strasznie chciałbym, żeby był świadkiem naszego sukcesu bo w ogromnej mierze jest jego współtwórcą".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama