107,6 FM

"Apartament" od piątku w kinach

"Szansa poznania Papieża Polaka takim, jakim znało go tylko kilku najbliższych przyjaciół i współpracowników" - tak zapowiadany jest "Apartament", który trafił w piątek do kin. Film zawiera niepublikowane wcześniej materiały ukazujące prywatne oblicze Jana Pawła II.

Kilkanaście kilogramów fotografii, niektóre w nierozpieczętowanych jeszcze kopertach, i ponad 20 godzin amatorskich nagrań wideo - wszystko to było podstawą do realizacji pełnometrażowego dokumentu. Wyreżyserowali go razem Maciej Czajkowski i Przemysław Hauser.

"W filmie wykorzystano materiały wideo stanowiące zapis prywatnych wyjazdów, rozmów i spotkań Jana Pawła II. Usłyszymy m.in.: wspomnienia kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie, Arturo Mari - osobistego fotografa Jana Pawła II, a także ochroniarza Egildo Biocca oraz innych ludzi, którzy mieli okazję poznać Ojca Świętego w mniej oficjalnych okolicznościach, podczas jego prywatnych wędrówek i urlopów" - opisują twórcy.

Dokument trwa 71 minut. Zrealizowano go według scenariusza wspólnego autorstwa: Hausera, Czajkowskiego oraz Marka Zająca, Przemysława Reichela i Piotra Kraśko.

APARTAMENT - OFFICIAL TEASER
TBAGroupProductions
Zdaniem Zająca, "dotychczas nikt inny nie widział papieża tak absolutnie prywatnego". "W chwilach dla niego być może najbardziej intymnych, bo podczas jego górskich wycieczek po Alpach i Dolomitach" - dodał. "Wszystkie te materiały twórcy filmu +Apartament+ otrzymali od kardynała Stanisława Dziwisza. Zdjęcia wykonał papieski fotograf Arturo Mari; wideo własną kamerą kręcił papieski kamerdyner Angelo Gugel. Spędzając w montażowni dni i noce na oglądaniu nagrania za nagraniem - nie mieliśmy wątpliwości, że dostaliśmy bezcenny skarb" - wspominał współautor scenariusza.

"Moja ulubiona scena wydaje się niepozorna. Papież idzie górskim szlakiem. Mocnym krokiem, opierając się na grubym kiju. Mija przypadkowo spotkanych turystów - zszokowanych faktem, że nagle zobaczyli Jana Pawła II. A on? Ściąga z głowy kaszkiet, kłania się i pozdrawia ich, a potem znowu idzie przed siebie. Jakby nie był głową Kościoła liczącego ponad miliard wiernych. I o to właśnie chodzi. Zobaczyć jego świętość, pokorę, serdeczność - w normalności, w codzienności" - opowiadał Zając.

Nasz komentarz:

Muzykę do dokumentu "Apartament" skomponował Radzimir Dębski. Wśród producentów filmu są Centrum Jana Pawła II oraz TVP. Partnerem edukacyjnym jest Narodowe Centrum Kultury.

Wczoraj wieczorem w kinie „Kijów” odbyła się krakowska prapremiera filmu „Apartament”, przedstawiającego nieznane dotąd chwile z górskich wędrówek św. Jana Pawła II. Więcej na jej temat: Duchowy żywioł Jana Pawła II. Tuż po obejrzeniu dzieła kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że film ten jest niesamowitym przypomnieniem postaci papieża Polaka.

Wspominając ukazane w ekranizacji wspólne wędrówki kard. Dziwisz powiedział, że dla papieża był to czas odpoczynku i spotkania ze Stwórcą. A także z ludźmi, gdyż często podczas wypraw był zapraszany do domów i schronisk. Dodał, że św. Jan Paweł II w pełni korzystał z tych okresów wakacyjnych.

Film „Apartament” ukazuje nigdy dotąd niepublikowane nagrania i zdjęcia z prywatnych wyjazdów św. Jana Pawła II w góry w latach 1991-2004. Producentami filmu są: Telewizja Polska, TBA Group i Centrum Jana Pawła II. Obraz wyreżyserował Maciej Czajkowski. Ogólnopolska premiera filmu zaplanowana jest na dzisiaj, 15 maja.

Więcej o filmie w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego:

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama