107,6 FM

Na Mszę i do Afganistanu

Około 150 żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (Dolny Śląsk) będzie pełniło służbę w ramach misji Afganistan RSM (Resolute Support Mission). W czwartek, przed wyruszeniem na misję pożegnali ich współpracownicy, koledzy oraz najbliżsi.

Uroczystą zbiórkę na terenie świętoszowskiej brygady poprzedziła Msza święta w Kościele Garnizonowym - poinformował PAP rzecznik 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Artur Pinkowski.

"Nasi żołnierze zostaną przetransportowani do Afganistanu w ciągu 2-3 tygodni. Wśród nich wielu ma za sobą udział w zagranicznych misjach, także w Afganistanie. Dowódcą II zmiany będzie płk Adam Luzyńczyk z pionu szkolenia 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. To doświadczony oficer, który dowodził m.in. jedną ze zmian polskich wojsk w Kosowie" - dodał Pinkowski.

Pod koniec kwietnia na obiektach poligonowych świętoszowskiej brygady odbyło się sprawdzenie przygotowania sił wydzielonych w ramach II zmiany PKW Afganistan RSM - tzw. certyfikacja.

"Ćwiczenie składało się z części teoretycznej i praktycznej, dot. m.in. wiedzy i znajomości przepisów prawa, uwarunkowań kulturowych, zasad udzielania pierwszej pomocy, czy też różnego rodzaju procedur podczas sytuacji mogących spotkać wojskowych w rejonie misji" - wyjaśnił Pinkowski.

31 grudnia 2014 roku w Islamskiej Republice Afganistanu zakończyły misję Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF), działające w tym kraju od 2001 roku na podstawie kolejnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Od początku br. NATO kontynuuje w Afganistanie szkolenia, doradza i wspiera afgańskie siły bezpieczeństwa w ramach nowej misji o nazwie "Resolute Support".

Bierze w niej udział około 150 polskich żołnierzy, którzy pracują w dowództwie misji w Kabulu, jak i w regionalnych dowództwach ds. szkolenia, doradztwa i wsparcia, a także doradzają personelowi afgańskich ministerstw, instytucji i służb bezpieczeństwa.

Pierwsza zmiana polskiego kontyngentu zakończy się 30 czerwca br. Druga będzie złożona głównie z żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Afganistan Resolute Support Mission nie ma charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie mają bezpośrednio uczestniczyć w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Sojusz Północnoatlantycki dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych. Struktura misji ma umożliwić prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie. (PAP)

mmd/ par/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama