107,6 FM

CBOS o poparciu dla partii

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę 35 proc. wyborców poparłoby PiS; a 34 proc. PO - wynika z majowego badania CBOS. Do Sejmu weszłyby także PSL i partia KORWIN (po 5 proc.); progu wyborczego nie przekroczyłyby SLD (4 proc.) i Twój Ruch (2 proc.).

W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca rządząca partia - PO straciła 2 punkty procentowe, natomiast PiS zyskał aż 5 punktów.

Podstawą procentowania są wszyscy ci, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Notowania pozostałych ugrupowań znalazły się na krawędzi wyborczego progu. PSL, podobnie jak KORWIN Janusza Korwin-Mikkego, popiera po 5 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z kwietniem oba ugrupowania nieznacznie straciły (w obu przypadkach spadek o 1 punkt proc.).

Na SLD w wyborach parlamentarnych chciałoby oddać głos zaledwie 4 proc. głosujących (spadek o 3 punkty procentowe).

Twój Ruch Palikota popiera 2 proc. wyborców; Polska Partia Pracy, Ruch Narodowy oraz Kongres Nowej Prawicy otrzymałyby po 1 proc. głosów.

W pytaniu otwartym badani mogli wskazać formacje spoza listy. 4 proc. wskazało na przyszłe ugrupowanie Pawła Kukiza. CBOS odnotował też pojedyncze głosy na Demokrację Bezpośrednią, Mniejszość Niemiecką, Nowoczesnych PL (określanych jako partia Leszka Balcerowicza), Wolność i Równość oraz Zielonych.

Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 70 proc. dorosłych Polaków - to wzrost o 7 pkt. proc. w porównaniu do badania kwietniowego; w perspektywie dwumiesięcznej deklarowana frekwencja wzrosła o 16 pkt. proc. - podaje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich(face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 14-20 maja na liczącej 1048 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama