107,6 FM

Pierwsza ostatnia wieczerza

A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo i dał im mówiąc: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. 


W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?”

I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: „Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: «Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?» On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujcie dla nas”. Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.

A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: „Bierzcie, to jest Ciało moje”. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym”.

Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.


W maju tradycyjnie przed polskimi kościołami widać tłumy wiernych, wśród nich szczególnie wyróżniają się odświętnie ubrane dzieci – te przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Przygotowania do jej przyjęcia trwały za moich czasów, a więc prawie pół wieku temu, przez cały rok. Nie pamiętam dokładnie, na ile przeżyłem fakt, że ta moja Pierwsza Komunia Święta to pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Ale w słowniku małego chłopca słowa: ostatni/ostatnia kojarzą się pewnie bardziej z jakimiś zawodami sportowymi; ktoś dobiegł do mety jako ostatni, ktoś jest ostatni w tabeli. Określenie „ostatnia wieczerza” nie ma więc posmaku definitywnego końca czegoś. Wszak przed pierwszokomunijnym dzieckiem otwiera się właśnie całe życie. No tak, ale przecież Ostatnia Wieczerza, mimo że ostatnia – a może właśnie dlatego – też jest przecież początkiem…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..