Duda złoży swoje projekty jeszcze w wakacje?

dodane 02.06.2015 18:56

PAP |

Projekty ws. wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku powinny być złożone w Sejmie po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy, by ich uchwalenie było możliwe w tej kadencji - powiedział PAP Janusz Wojciechowski z PiS. Kluby są gotowe do dyskusji.

Duda złoży swoje projekty jeszcze w wakacje?   Jakub Szymczuk /Foto Gośc Andrzej Duda

Wojciechowski, który w przyszłej kancelarii Dudy będzie szefem biura pomocy prawnej, powiedział we wtorek PAP, że projekty powinny być gotowe i złożone w Sejmie w pierwszych tygodniach po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta. Ocenił, że wówczas możliwe byłoby ich uchwalenie przed końcem kadencji Sejmu. "To są kluczowe zobowiązania prezydenta Dudy i z całą pewnością wywiąże się z nich, nie czekając na zmianę układu sił w parlamencie. Zapewne zrobi to w pierwszych tygodniach swojej prezydentury" - powiedział Wojciechowski.

Andrzej Duda zapowiedział pod koniec maja, że jako prezydent chce zgłosić inicjatywę ustawodawczą dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego. Jak zapowiadał, zmiana miałaby zakładać połączenie wieku z długością okresu składkowego - 40 lat stażu pracy miałoby być kryterium momentu przejścia na emeryturę. Kolejną inicjatywą, którą chce zgłosić jako jedną z pierwszych, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

Poseł PO Mariusz Witczak powiedział PAP, że należy najpierw poczekać na projekty ustaw, bo dopiero wtedy będzie widać systemowe rozwiązania i sposób ich finansowania. "Jesteśmy otwarci na przegląd systemu emerytalnego, nadszedł czas na dokładne wyliczenia, które doprowadzą nas do uzupełniania systemu emerytalnego o możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę w oparciu o np. okres składkowy" - podkreślił. "Będziemy o tym rozmawiać" - zadeklarował.

W ocenie Witczaka proponowane przez Dudę podniesienie kwoty wolnej od podatku jest "na razie populistycznym hasłem", a "kwota jest chyba z sufitu wzięta", bo nie stoją za nią żadne poważne wyliczenia. "Pytanie, dlaczego nie miałoby to być 10 czy 12 tys. zł?" - mówił poseł. Zapowiedział, że PO zaproponuje "w odpowiednim momencie" lepsze od PiS rozwiązania, które będą służyły temu, by "w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy".

"Propozycje prezydenta elekta są przemyślane i zasługują na poparcie" - zaznaczył z kolei poseł PiS Maks Kraczkowski. Podkreślił, że kwota wolna od podatku nie daje dzisiaj szans osobom mało zarabiającym na odczuwanie skutków wzrostu gospodarczego". Dodał, że kwestia wieku emerytalnego "jest oczywista", bo "do obecnych rozwiązań niedostosowane są kwestie ochrony zdrowia i rynku pracy".

Poseł PSL Artur Bramora powiedział PAP, że klub przygotowuje projekt ustawy "wychodzący naprzeciw" propozycji prezydenta Komorowskiego dotyczącej możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach stażu pracy. Kancelaria Komorowskiego wycofała propozycję złożoną w czasie kampanii przez prezydenta po jego przegranej w wyborach; wkrótce rzecznik Stronnictwa zapowiedział projekt ustawy autorstwa PSL w tej kwestii. Według Bramory klub nie ma jeszcze stanowiska w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Za rozwiązaniami zaproponowanymi przez Dudę opowiada się klub SLD. Wiceprzewodniczący Sojuszu Dariusz Joński podkreślił jednak, że projekt ustawy w sprawie wieku emerytalnego autorstwa SLD leży w Sejmie. "Wystarczy go odmrozić, przegłosować i pan prezydent mógłby podpisać" - mówił. "Cieszymy się, że dzisiaj politycy się za tymi rozwiązaniami opowiadają, ale to my trzy lata temu chodziliśmy po ulicach i zbieraliśmy podpisy pod tym, by staż pracy - obok wieku emerytalnego - decydował o przejściu na emeryturę" - podkreślił Joński. "Co do pomysłu zwiększenia kwoty wolnej od podatku - absolutnie tak. Wysokość kwoty jest do dyskusji" - podkreślił rzecznik Sojuszu.

Propozycje Dudy wspiera też klub Zjednoczonej Prawicy. Rzecznik Patryk Jaki powiedział PAP, że "najwyższy czas zrobić porządek" z kwotą wolną od podatku, ponieważ pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Jak podkreślił, w przypadku propozycji dotyczącej emerytury "idealnym rozwiązaniem" byłoby przywrócenie stanu sprzed reformy - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. "Ale 40 lat stażu pracy jest rozwiązaniem lepszym od tego obecnego" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, PARTIE, PIS, PO, PRAWO, PREZYDENT, PSL, SEJM, SLD, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 WYBORCY 14.08.2015 08:06
Niezalogowany użytkownik WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ SKRÓCONY 50 LAT ŻYCIA I DOPIERO MŁODZI BY MIELI PRACE A NAUCZYCIELE PO 20 LATACH PRACY A NIE PO 30 POWINNI ODCHODZIĆ NA EMERYTURY- PRZYWILEJE. JEŚLI KTOŚ CHCE PRACOWAĆ DŁUŻEJ TO PROSZĘ BARDZO NIECH PRACUJE NIC NA PRZYMUS .
TYLKO NIE CZASAMI 40 LAT PRACY O TO DOPIERO BY POLAKOM DOŁOŻONO ……………
TAK JAK BYŁO ALBO JESZCZE LEPIEJ MA BYĆ NIC NIE GORZEJ CZEKAMY .

UBOLEWAMY NAD TYM IŻ PREZYDENT ELEKT ANDRZEJ DUDA JAK WIDAĆ NIE MA SWOJEGO GESTU I SZACUNKU DO WYBORCÓW PO CO TE KWIATY DLA KOMOROWSKIEGO BYŁY PRZEKAZANE TYLE NIE PRZYJEMNYCH SŁÓW OD BYŁEGO PREZYDENTA PADŁO A TU JESZCZE DLA NIEGO KWIATY ……..UUUUUUUUUUUU …..WYBORCY ANDRZEJA DUDY PRZYGLĄDAJĄ SIĘ JAK TAK DALEJ BĘDZIE TAKA TAKTYKA PRZYSZŁEGO PREZYDENTA TO BĘDZIE SPALONY CZEKAMY NA SPEŁNIENIE WSZYSTKICH OBIETNIC A PRZEDE WSZYSTKIM WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY TAK JAK BYŁO WCZEŚNIEJ , PRZYWILEJE WSZYSTKIE ITD A BĘDZIE PAN WIECZNYM PREZYDENTEM …………DO USŁYSZENIA !!!!!!!!!! WIEK EMERYTALNY MIAŁ BYĆ PRZYWRÓCONY LUB JESZCZE LEPSZY DLA LUDZI ….CZEKAMY CAŁY CZAS NA TO …
WYBORCY

Plusów: 0 zusik 03.06.2015 10:00
Niezalogowany użytkownik Panie lub pani nika. Czy zastanawiałeś nad tym czy nasz kraj stać na tak młodych emerytów jak w pierwszym rzędzie wojskowych i policjantów a póżniej inne służby mundurowe, sędziów i prokuratorów i jeszcze niektórych urzędników. Ponoć kosztuje to nas 35 000 000 000 zł. Marna ww to propaganda.
Plusów: 0 nika 02.06.2015 22:14
Niezalogowany użytkownik "Ale 40 lat stażu pracy jest rozwiązaniem lepszym od tego obecnego"
Takie rozwiązanie preferuje tylko jedną grupę - mężczyzn bez wyższego wykształcenia.
Nikt inny nie jest w stanie wykazać 40 lat składkowych przed uzyskaniem wieku emerytalnego, nawet pracując bez przerwy (co dziś jest rarytasem). A już na pewno nic na tym nie zyska żadna kobieta, która choć raz skorzystała z urlopu wychowawczego...
To nie jest dobre rozwiązanie, w każdym razie dla mnie bardziej brzmi jak hasło populistyczne niż faktyczna propozycja zmiany.
A co do podwyższonego wieku emerytalnego - dlaczego nikt się nie zastanowi nad tym, że jeśli się go nie obniży,to po prostu może emerytów będzie mniej, ale za to każdy w pewnym wieku przejdzie na rentę z powodu niezdolności do pracy. I cała różnica - że świadczenia nie pójdą ze składki emerytalnej, tylko rentowej. Już teraz to widać...

wszystkie komentarze >