107,6 FM

Polski biskup na Bermudach

O. Wiesław Śpiewak został ordynariuszem diecezji Hamilton.

Papież Franciszek mianował dziś o.Wiesława Śpiewaka CR nowym biskupem diecezji Hamilton na Bermudach. Zakonnik do niedawna kierował Polską Prowincją Zmartwychwstańców. O papieskiej decyzji polskich zmartwychwstańców poinformował nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, który wraz z nimi uczcił dziś w Winnicy 175. rocznicę śmierci ich założyciela sługi Bożego Bogdana Jańskiego.

Mianowany przez papieża biskupem 52-letni o. Śpiewak zastąpi bp. Roberta Kurtza CR i zarazem będzie pierwszym biskupem z Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.

Ks. Śpiewak pochodzi z parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej w Krakowie. Ukończył filozofię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie 19 maja 1990 roku.

Ojciec Wiesław Śpiewak ma bogate i różnorodne doświadczenie kapłańskie. Po otrzymaniu święceń przez dwa lata pracował jako wicerektor w Niższym Seminarium Duchownym w Poznaniu, następnie był sekretarzem prowincjalnym i duszpasterzem powołań. Kontynuował studia z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

W 1997 r. został mianowany przez Przełożonego Generalnego postulatorem w procesach kanonizacyjnych. Wykonując obowiązki postulatora pracował jednocześnie jako proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Capranica Prenestina, w diecezji Palestrina. Wybrany przez Wspólnotę prowincjałem pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 30 maja 2015 r. Od 2013 był członkiem konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Sakra biskupia o. Śpiewaka odbędzie się 1 października w Hamilton, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki Diecezji i tamtejszej katedry.

Diecezja hamiltońska, która obejmuje swoim zasięgiem mały archipelag wyspy Bermudy, powstała 19 lutego 1953 r. na mocy decyzji papieża Piusa XII jako prefektura apostolska, z wydzielenia Bermudów z kanadyjskiej archidiecezji Halifax. Trzy lata później została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego, a 12 czerwca 1967 roku przekształcona w pełnoprawną diecezję.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama