107,6 FM

Naloty USA w Libii na cele Al-Kaidy

Uznany przez społeczność międzynarodową rząd libijski poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w nalocie, przeprowadzonym przez siły USA w ramach operacji antyterrorystycznej w Libii zginął algierski terrorysta Mochtar Belmochtar.

Wcześniej rzecznik Pentagonu płk Steve Warren informował, że siły USA przeprowadziły atak z powietrza w Libii, którego celem był terrorysta z Al-Kaidy i że skutki ataku są weryfikowane.

Warren powiedział, że nie wie, gdzie dokładnie w Libii przeprowadzony został ten atak. Nie podał też nazwiska terrorysty. Agencja Associated Press odnotowuje, że nie wiadomo, czy użyto samolotów załogowych, czy bezzałogowych. Według libijskiego rządu atak przeprowadziły myśliwce USA.

Mochtar Belmochtar, samozwańczy emir talibów z Sahary, był jednym z założycieli Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI). Później rozstał się z AQMI, połączył siły z Al-Kaidą z Sahelu i utworzył nowe ugrupowanie partyzanckie pod nazwą Brygada Al-Murabitun (Brygada Strażników).

Cztery lata po obaleniu dyktatora Muamara Kadafiego w Libii są obecnie dwa rywalizujące ze sobą rządy i liczne milicje. Sytuację tę wykorzystują dżihadyści; w Libii aktywne jest zarówno Państwo Islamskie, jak i Al-Kaida.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama