107,6 FM

Trzy dekady posługi biskupiej

Dziś przypada 30. rocznica konsekracji biskupiej arcybiskupa seniora Damiana Zimonia.

- Wstąpiłem na probostwo po klucze do salki na spotkanie oazowe i… wszedłem prosto na biskupa nominata. Zamurowało mnie, bo nie wiedziałem, jak powinienem się zwracać. Ekscelencjo? To mi jakoś kompletnie nie pasowało. On sam uprzedził mnie: „O, Tomek, poczekaj chwilę”. Wrócił z wielką wiązanką kwiatów, jedną z tych, które otrzymał po nominacji. „Masz dziś urodziny, no to trzymaj, może nawet jest tu 18 kwiatów” - pisał w 25. rocznicę święceń biskupich o abp. Zimoniu ks. Tomasz Jaklewicz.

Więcej: Na mnie to spadło

Po kolejnych pięciu latach arcybiskup senior wciąż pozostaje aktywny. Z okazji rocznicy jego święceń biskupich zostanie dziś o 12.00 odprawiona w katowickiej katedrze uroczysta Msza święta dziękczynna.

Abp Damian Zimoń na emeryturę przeszedł w 2011 roku. Święcenia biskupie przyjął 29 czerwca 1985 roku. Jego dewiza biskupia brzmi: „Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego”. Jest doktorem teologii w zakresie liturgiki. Studiował na KUL i PAT. Brał udział w pracach I Synodu Diecezji Katowickiej. Dał się poznać jako ciepły i dobry duszpasterz, który interesował się sprawami regionu, społeczeństwa, ale też poszczególnych diecezjan.

Więcej o arcybiskupie: Arcybiskup Damian Zimoń - senior.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama