107,6 FM

Krew na wagę złota

W związku z nieobecnością w okresie letnim m.in. studentów, tradycyjnie już zmniejszają się zapasy krwi w banku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Wakacje są najtrudniejszym czasem dla wszystkich banków krwi. W Lublinie nie ma studentów, a regularni dawcy często są w trakcie urlopu.

Niestety to właśnie w wakacje drastycznie zwiększa się liczba wypadków w rolnictwie oraz wypadków komunikacyjnych. 

Choć jak informują pracownicy RCKiK w Lublinie, niektóre grupy krwi są jeszcze w zapasie, to jednak podobnie jak w latach minionych tak i w tym roku, już brakuje tych najrzadszych grup, czyli 0 Rh(-) i A Rh(-).

Żeby zachęcić mieszkańców Lubelszczyzny do dzielenia się jednym z cenniejszych darów jakim jest krew, pracownicy RCKiK organizują akcje terenowe. Prawie każdego dnia w innym punkcie Lubelszczyzny, odbywa się terenowy pobór krwi. - Oddałem krew po raz pierwszy w zasadzie tylko dlatego, że mobilny ambulans stanął na drodze mojego przejazdu rowerem - opowiada młody mężczyzna z Lublina. - Nie wiem czy będę to robił regularnie, ale dziś poczułem, że muszę to zrobić. 

Krew można oddać nie tylko w mobilnym ambulansie RCKiK, ale także codziennie w siedzibie RCKiK przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie oraz w oddziałach terenowych. 

Pracownicy RCKiK zachęcają do oddawania krwi, choćby po to, by samemu dzięki temu się przebadać. - Każdy z dawców otrzymuje dokument informujący o grupie krwi, oraz przechodzi bezpłatnie badania serologiczne i wirusologiczne – informuje pani Anna pracująca w RCKiK.

Dawcami krwi mogą być pełnoletnie osoby, które ważą minimum 50 kg i nie chorują na przewlekłe choroby.

Choć badania mówią, że ponad 80 proc. Polaków byłoby skłonnych oddać krew, to jednak większość tego nie robi. Często z nieuzasadnionych obaw, nierzadko także z lenistwa. Warto jednak pamiętać, że każdemu z nas krew może być potrzebna.

Informacja o akcjach terenowych RCKiK dostępna na stronie www.rckik.lublin.pl 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama