107,6 FM

Kopacz chce dołożyć

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała we wtorek, że częścią programu PO będzie propozycja dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na najniższych stawkach. Rolą państwa jest, by temu, kto mało zarabia, dopłacić tyle, by mógł godnie żyć - mówiła.

Kopacz na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Łodzi była dopytywana o pomysł dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających minimum. Było to nawiązanie do poruszonej podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Łodzi kwestii tzw. umów śmieciowych. Młody mężczyzna spytał wówczas premier, jak chce rozwiązać ten problem.

"Umowy śmieciowe to jest pięta achillesowa naszego zatrudnienia" - przyznała w poniedziałek Kopacz. "Proszę zobaczyć, że tylko my jako opcja polityczna wprowadziliśmy ozusowanie wszelkich umów cywilnoprawnych po to, by tych umów śmieciowych nie rozwijać i nie dawać zachęty dla tych, którzy te umowy śmieciowe będą młodym ludziom proponować" - mówiła.

"Ja na pewno nie przekonam, ale chcę panu powiedzieć, jak ja bym chciała zachęcać tych, którzy dzisiaj stosują umowy śmieciowe" - podkreśliła premier. Jak mówiła, nie chce pomagać przedsiębiorcom, lecz zatrudnionym. "W związku z tym stawiam na tych, którzy pójdą do pracy, będą szukać pracy" - tłumaczyła premier. Zadeklarowała: "Dołożę temu, który się zatrudni, a nie pracodawcy".

Rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych - mówiła Kopacz dopytywana na wtorkowej konferencji - będzie częścią programu PO. "Jeśli nawet pracodawca podpisze umowę o pracę - ale nie mówię o umowie zlecenie czy umowie o dzieło - na najniższych warunkach, będzie płacił minimum temu, którego zatrudnia, a ten, który szuka pracy, znajdzie tego pracodawcę, to pracodawca odprowadzając swoje składki, będzie i tak od tej najniższej kwoty płacił zdecydowanie mniej, natomiast rola państwa, by temu, który będzie tak mało zarabiał, dopłacić to, co pozwoli mu godnie żyć" - tłumaczyła.

"O szczegółach oczywiście będę mówić wtedy, kiedy będę ogłaszać program PO" - dodała premier.

Kopacz zadeklarowała znalezienie skutecznego sposobu na wyeliminowanie kwestii tzw. umów śmieciowych pod koniec czerwca w Katowicach. Poinformowała, że jej pomysł w sprawie umów śmieciowych, który "zawarty będzie w programie Platformy Obywatelskiej, będzie powiązany nie z pracodawcą, ale ze stażem pracy".

Na mocy uchwalonej w październiku ub.r. ustawy, od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowe stanie się odprowadzanie składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2015 r. ozusowane są dochody członków rad nadzorczych.

Uchwalone jesienią ub.r. zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

Program PO ma być gotowy na początku września, a przedtem skonsultowany z obywatelami. Szczegółowe propozycje programowe PO przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi opracować ma specjalny zespół powołany w czerwcu. Niektóre z elementów nowego programu PO przedstawione zostały na czerwcowej konwencji partii. Są to: wzrost płacy minimalnej, rozwiązanie problemu umów śmieciowych, budżety obywatelskie na każdym szczeblu samorządu.

« 1 »
 • społecznik
  15.07.2015 17:32
  Najmądrzejszymi ludźmi w Polsce powinni być sędziowie tak, żeby orzekali wyroki które będą wymuszały na całym aparacie państwowym działanie na rzecz bezpieczeństwa publicznego, a w razie nieskuteczności odpowiedzialność zawodową.

  Jeżeli będziemy nazywać idiotami, za Sławomirem Neumannem, wszystkich uzależnionych to najlepiej, żeby taka osoba nie mieszała się do polityki, bo wyborcy bardziej niż wygody potrzebują rzeczywistego bezpieczeństwa.

  Zamiast produkować rzeczywistych lub wyimaginowanych zboczeńców lepiej zamknąć dostęp do stron pornograficznych na terenie Polski, zamiast produkować alkoholików lepiej wprowadzić prohibicję, zamiast produkować palaczy czynnych i biernych chorych na choroby płuc lepiej zamknąć przemysł nikotynowy, jeżeli chce się osiągnąć bezpieczeństwo ekonomiczne lepiej oddać dług itd. Mógłbym tak mówić dalej tylko po co. Lepiej zapytać się ilu jest w Polsce ludzi ideowych, którzy życzą sobie prawego i uczciwego życia i nie chodzi mi wcale o sekurytyzację życia publicznego, ale o wypełnienie polityki wolą działania.

  Życzę wszystkim sędziom w Polsce mądrości i błogosławieństwa Bożego prowadzącego do nałożenia na Państwo Polskie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i los obywateli, a nie tylko partykularny, choćby najliczniejszej grupy społecznej.

  Powiem prawdę, chcę państwa idealnego, ale czy państwo oparte na Ewangelii może być inne?!
  doceń 0
 • Olek
  15.07.2015 18:44
  Brawo Pani Premier Brawo Gosc.N TAK TRZYMAC !
  doceń 1
 • ble
  15.07.2015 19:39
  Cytując angielską Żelazną Damę, mogę za nią powiedzieć, iż nie ma publicznych pieniędzy. Kopacz chcąc dołożyć jednym, musi zabrać wszystkim. Tak więc z tego co, zanim dołoży, to weźmie. Tak więc ci na śmieciówkach dostaną pieniądze od własnych podatków jak i podatników - również nędzarzy. No chyba, że wykopie pieniądze z własnego i swoich kamratów kont i portfeli, ale to raczej nie wchodzi w grę. Bo jak świat, światem zawsze lepiej dzieli się cudze niż daje swoje. Tak już jest - ciągle biorąc powiększa się tylko dół. A nasz dół finansowy, jest już tak głęboki, że nawet kopacz się z niego nie wykopie. Bo kopiąc bedzie się zapadać w jego głębokościach.
 • max
  16.07.2015 11:25
  Rząd PO który doprowadził do plagi umów śmieciowych, którego urzędnicy z urzędów pracy oferują Polakom bez pracy umowy cywilnoprawne podczas gdy zgodnie z prawem powinna być umowa o pracę, który zamiast etatu proponuje staż na 6 mies za 600 zł , który reklamuje Polskę na arenie międzynarodowej że warto tutaj inwestować bo w Polsce jest tania siła robocza, teraz mówi że chce naprawiać to co zafundował Polakom przez ostatnie 8 lat. Opowiada bajki o jakimś pomyśle w programie który po 8 latach "rządów" obiecuje stworzyć.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama