107,6 FM

Duda: "Nie jestem godzien tych orderów"

Para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie przeszli w czwartek po południu z Archikatedry św. Jana Chrzciciela do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Na trasie do Zamku stał szpaler żołnierzy.

Wzdłuż całej trasy zgromadzili się ludzie, skandowali "Andrzej Duda" i "nasz prezydent". Część z nich trzymała biało-czerwone flagi, niektórzy byli w strojach ludowych.

Prezydent z tytułu wyboru na urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej. Order Odrodzenia Polski nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Odbierając odznaki Andrzej Duda przyznał, iż ma poczucie, że nie jest godzien tych orderów. Zapowiedział jednak, że w trakcie swojej prezydentury będzie czynił starania, by otrzymywali je ludzie godni, bo dekorowanie tymi orderami buduje historię - zarówno tych odznaczeń, jak i całego kraju.

Prezydent zwrócił uwagę na zbliżające się dwa wielkie wydarzenia, w które te ordery mogą się wpisać. Wymienił 1050. rocznicę chrztu Polski i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zauważył też, że Order Orła Białego jest symbolem polskiej wolności. Był bowiem wręczany wtedy, gdy Polacy wierzyli, że żyją w wolnym kraju.

Duda: "Nie jestem godzien tych orderów"   Sympatycy prezydenta Andrzeja Dudy na trasie jego przejścia Jakub Kamiński /PAP

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama