107,6 FM

Lekcje religii to za mało

Od 1 września w archidiecezji warmińskiej odbywać się będzie systematycznie katecheza parafialna. - Szkoła będzie bardziej skłaniała się ku formacji intelektualnej, a parafia - ku duchowej - mówi ks. dr Adam Bielinowicz z Wydziału Nauki Katolickiej w Olsztynie.

Od nowego roku szkolnego we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej "powinna być zorganizowana i systematycznie prowadzona katecheza parafialna uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych". Taki dekret wydał abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.

Koadiutor archidiecezji abp Józef Górzyński w okolicznościowym komunikacie na niedzielę 30 sierpnia napisał: "(...) doświadczenie minionych 25 lat wskazuje, że szkoła nie jest w stanie wypełnić w sposób wyczerpujący wszystkich zadań katechezy". O tym, dlaczego tak jest, rozmawiamy z ks. dr. Adamem Bielinowiczem z Wydziału Nauki Katolickiej w Olsztynie.

ks. Piotr Sroga: Skąd pomysł wprowadzenia katechezy parafialnej?

ks. dr Adam Bielinowicz: Nie jest on niczym nowym. Można powiedzieć, że katecheza parafialna jest tak stara jak Kościół. Już pierwsi chrześcijanie katechizowali poprzez wspólnoty, a przecież parafia z perspektywy teologicznej to nic innego jak określona wspólnota osób. Chodzi zatem nie tyle o wprowadzenie katechezy parafialnej, ale o jej usystematyzowanie i takie zorganizowanie, aby swoim zasięgiem mogła objąć jak największą liczbę dzieci i młodzieży. Taki postulat wystosował między innymi I Synod Archidiecezji Warmińskiej. Dlatego abp Wojciech Ziemba powołał do istnienia Katechetyczną Radę Archidiecezji Warmińskiej, która zajęła się opracowaniem i realizacją programu katechezy parafialnej.

W szkołach są lekcje religii. Na czym polega różnica między nimi a katechezami parafialnymi?

Ostatnie ćwierćwiecze pokazało, że szkoła nie jest w stanie w pełni zrealizować wszystkich zadań katechezy. W szkole chodzi przede wszystkim o nauczanie, natomiast takie elementy jak inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna mogą być realizowane jedynie w parafii. Dlatego lekcje religii w szkole i katecheza parafialna prowadzone będą równocześnie. Mają się one nawzajem uzupełniać. Mówiąc najogólniej, szkoła będzie skłaniała się bardziej ku formacji intelektualnej, a parafia – ku duchowej.

Lekcje religii to za mało   - W szkole chodzi przede wszystkim o nauczanie, natomiast takie elementy jak inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna mogą być realizowane jedynie w parafii - uważa ks. Bielinowicz Henryk Przondziono /Foto Gość Kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie takich katechez i kto może je prowadzić?

Odpowiedzialnym za zorganizowanie katechezy parafialnej jest proboszcz parafii. Powinien ją zintegrować ze szkolnym nauczaniem religii i całym duszpasterstwem parafialnym. Prowadzić ją mogą księża i siostry zakonne oraz osoby świeckie, które są zaangażowane w życie religijne parafii. Aby móc nauczać religii w szkole, wymagane jest wykształcenie teologiczne i pedagogiczne. W katechezie parafialnej takich wymogów nie stawiamy, bo to inna posługa i inne zadania są jej stawiane. Wskazane jest, aby zajęć tych nie prowadziły te same osoby, które nauczają dzieci i młodzież w szkole.

 

Całość wywiadu w numerze 35. "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego" na 30 sierpnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama