107,6 FM

W najnowszym GN

Książka „O naśladowaniu Chrystusa” nazywana jest perłą w morzu literatury ascetycznej. W zadziwiający sposób nawróciła i nadal nawraca tysiące ludzi. Do „Gościa” została dołączona w formie audiobooka.

Przetłumaczono ją na prawie 100 języków. Znamy 700 rękopisów tego dzieła. Obejmuje cztery księgi, które powstały przed rokiem 1427. Traktat „O naśladowaniu Chrystusa” był też tłumaczony na język polski. W 1545 r. ukazał się pierwszy anonimowy przekład. 

W najnowszym "Gościu także":

Mnisi biorą Francję [Jacek Dziedzina]

Podczas gdy wiele opustoszałych klasztorów w Europie Zachodniej zamienia się w hotele czy restauracje, benedyktyńskie opactwo Fontgombault w centralnej Francji przyjmuje kolejnych kandydatów. W dodatku otwiera swoje filie i przejmuje inne upadające klasztory. Czy mnisi z Fontgombault odnowią życie monastyczne w Europie Zachodniej?

Węgierska tama [Grażyna Myślińska]

„Wielka wędrówka ludów rozpoczęła się latem roku 2015. Wydaje się, że wzbierającej fali imigrantów nie da się zatrzymać. Bogatej Europie brakuje wyobraźni, by ogarnąć jej skutki, i pomysłu, jak ją ujarzmić. podejmowane działania przypominają leczenie raka plastrem na odciski” - pisze Myślińska w najnowszym „Gościu”. „Nielegalni imigranci są przekonani, iż są w drodze do raju, a raju na ziemi nigdzie nie ma. Nie bierze się pod uwagę, że są na tym świecie miejsca, które są piekłem. Jeśli nie zostaną zlikwidowane, ucieczki z niego nie da się zatrzymać żadnym murem” - dodaje.

Poznański spór [Andrzej Grajewski]

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak upublicznił raport na temat spraw spornych między miastem a lokalnym kościołem. Dokument ugruntowuje w świadomości opinii publicznej fałszywy pogląd, że dotychczasowe relacje były „niesymetryczne” i korzystała na nich wyłącznie archidiecezja. Jak tymczasem faktycznie wyglądają relacje pomiędzy Kurią Metropolitalną w Poznaniu a miastem oraz dlaczego niektóre środowiska traktują trwanie w sporze jako wartość samą w sobie?

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama