Msza za abp. Wesołowskiego

dodane 31.08.2015 15:22

KAI |

Dzisiaj w kaplicy przy Gubernatoracie Państwa Watykańskiego o godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji abp. Józefa Wesołowskiego. Przewodniczył jej będzie jałmużnik papieski, abp. Konrad Krajewski. Były nuncjusz apostolski w Dominikanie zmarł 28 sierpnia. W lipcu br. wytoczono mu przed Trybunałem Państwa Watykańskiego proces z oskarżenia o pedofilię i posiadanie pornografii dziecięcej.

Msza za abp. Wesołowskiego   Józef Wolny /Foto Gość Józef Wesołowski był nuncjuszem apostolskim na Dominikanie

Zgodnie z wolą zmarłego i jego rodziny ciało zostanie przewiezione do Polski i złożone na cmentarzu w Czorsztynie.

27 czerwca 2014 r. trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary orzekł wobec abp Józefa Wesołowskiego karne wydalenie ze stanu duchownego. Złożył on apelację od tego wyroku. Ogłoszenie drugiej sentencji wyroku zostało odłożone do zakończenia procesu cywilnego, który z kolei został odroczony ze względu na stan zdrowia oskarżonego. Z tego względu, że wyrok Kongregacji się nie uprawomocnił, arcybiskup do końca swoich dni pozostał duchownym i dlatego do trumny został złożony w liturgicznym stroju kapłańskim.

Proces abp Wesołowskiego miał się rozpocząć 11 lipca br. Tego dnia w Trybunale Państwa Watykańskiego odbyło się pierwsze posiedzenie w sprawie karnej przeciwko byłemu nuncjuszowi w Dominikanie. Na rozpoczęcie obrad promotor sprawiedliwości ogłosił, że oskarżony jest nieobecny w sądzie, ponieważ leczony jest w szpitalu.

Sąd przyjął do wiadomości przeszkody oskarżonego, by się nie stawić, w związku z wystąpieniem nagłej choroby, która wymagała jego przewiezienia do włoskiego szpitala publicznego, gdzie abp Wesołowski był hospitalizowany w oddziale intensywnej terapii.

Zgodnie z art. 471 kodeksu postępowania karnego Trybunał musiał zawiesić rozprawę i odroczyć proces na późniejszy termin, który stwierdzono - zostanie ustalony, gdy ustanie przyczyna powodująca jego odroczenie.

Za nadużycia seksualne wobec dzieci, których miał się dopuścić podczas swej działalności dyplomatycznej w Dominikanie (w latach 2008-13) abp Wesołowskiemu groziła kara 7 lat więzienia, z możliwością jej zaostrzenia ze względu na okoliczności. Ponadto miały dojść podobne zarzuty z okresu, gdy pełnił podobne funkcje w Boliwii (2000-02) oraz w Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie (2002-08). Ponadto w związku z tym, że w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostawał on od 1980, pracując w nuncjaturach w RPA, Kostaryce, Japonii, Szwajcarii, Indiach i w krajach skandynawskich, mogło się okazać, że również tam dopuścił się podobnych czynów.

Jak podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej zgon byłego nuncjusza apostolskiego, abp. Józefa Wesołowskiego nastąpił w późnych godzinach wieczornych 27 sierpnia, a jego przyczyną były zaburzenia akcji serca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP WESOŁOWSKI

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 saherb 02.09.2015 00:48
Dlaczego mają nie pisać? Przecież arcybiskupem jest, nawet jeśli byłym...
Plusów: 4 dlaczego? 01.09.2015 08:02
Niezalogowany użytkownik Z przyzwoitości i szacunku dla Kościoła i jego wiernych byście nie pisali abp.
Plusów: 4 _jasiek 31.08.2015 20:00
Niezalogowany użytkownik Skąd taka zapiekłość? Kościół nie wypowiedział się w tej sprawie w sposób ostateczny i poprzestańmy na tym.
Plusów: 4 Edek Zapieklys 31.08.2015 18:55
Niezalogowany użytkownik No nie do końca. Warto wyciągać wnioski, wnioski to nie plewy.

wszystkie komentarze >

Reklama