107,6 FM

Będzie demonstracja przeciw imigrantom

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił decyzję władz Warszawy, odmawiającą zgody na marsz narodowców "Polacy przeciw imigrantom".

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił decyzję stołecznego ratusza ws. zakazu planowanej na sobotę manifestacji ONR "Polacy przeciw imigrantom". Polecił władzom Warszawy, które w środę, mimo początkowej zgody, zdecydowały się zakazać przemarszu, ponowne rozpatrzenie sprawy.

Warszawski ratusz delegalizując manifestację uznał, że uczestnicy demonstracji mogą propagować nienawiść rasową.

- Oskarżenia o rasizm, ksenofobię czy nawoływanie do nienawiści są absurdalne. W żadnym z materiałów promujących manifestację nie odwoływaliśmy się do pochodzenia rasowego imigrantów. Nie nawoływaliśmy do aktów przemocy czy ekspresji nienawiści względem ludzi próbujących osiedlić się w Europie - powiedział w reakcji na decyzję ratusza Tomasz Kalinowski z ONR.

Organizatorzy, czyli ONR, odwołali się od tej decyzji do wojewody. "Wniosek organizatora ma zostać rozpatrzony ponownie z powodu niewystarczającego ustalenia szczegółów organizacji przemarszu" - argumentuje wojewoda mazowiecki. "Wolność słowa i zgromadzeń polega na tym, żeby godzić się na publiczne głoszenie nawet takich poglądów, które wywołują naszą niezgodę. Jej ograniczanie nie może zatem opierać się na domniemaniach, musi być poprzedzone szczególnie wnikliwym zbadaniem wszystkich przesłanek, a tego zabrakło w uzasadnieniu decyzji" - dodaje w komunikacie.

Manifestacja ma rozpocząć się w sobotę o godz. 16 na pl. Defilad i przejść Al. Jerozolimskimi i Traktem Królewskim na pl. Zamkowy. Udział w wydarzeniu zadeklarowało na portalu społecznościowym ponad 50 tys. osób.

W tym samym czasie na Krakowskim Przedmieściu przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika odbędzie się manifestacja solidarności z imigrantami i uchodźcami „Uchodźcy mile widziani”, organizowana przez fundację Ocalenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama