107,6 FM

Ofiary "wyzwolicieli"

Kończy się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego s. M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek.

W sobotę, 26 września, o 11.00 abp Józef Kupny będzie przewodniczył w archikatedrze wrocławskiej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Służebnic Bożych. Eucharystię poprzedzi rozpoczynająca się o 10.30 uroczysta sesja trybunału beatyfikacyjnego, zamykająca proces na szczeblu archidiecezji.

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, których proces dotyczy, poniosły śmierć na Śląsku w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, broniąc czystości ­– swojej, innych sióstr bądź osób znajdujących się pod ich opieką.

Ich proces beatyfikacyjny otworzył 25 listopada 2011 r. w archikatedrze ówczesny metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.

Po blisko czterech latach pracy Trybunału Diecezjalnego proces ów na szczeblu diecezjalnym zostaje zamknięty, a wszystkie akta zostaną przekazane do Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

W specjalnym liście zapraszającym do udziału w sobotniej uroczystości abp Józef Kupny prezentuje kandydatki na ołtarze:

„Siostra M. Paschalis Jahn urodziła się 7 kwietnia 1916 roku w Nysie, jako najstarsza z czwórki rodzeństwa. Została ochrzczona w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Nysie. Dorastała w atmosferze wiary, odznaczając się w całym swoim życiu zaufaniem Bogu, pobożnością, odwagą, uczynnością i zatroskaniem o innych. W czasie pobytu w Westfalii, dokąd udała się wraz z rodziną z powodu trudnej sytuacji materialnej, wstąpiła do Sodalicji Mariańskiej.Po powrocie do Nysy, 30 marca 1937 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr świętej Elżbiety. 3 października 1938 roku rozpoczęła nowicjat i otrzymała imię siostra Maria Paschalis. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa. Po złożeniu ślubów zakonnych przebywała w placówkach w Kluczborku, Głubczycach i Nysie. W marcu 1945 roku przełożeni, w obawie przed działaniami wojennymi, zobowiązali siostrę Paschalis do opuszczenia miasta. Udała się ona na teren Czech, gdzie przebywała w miejscowościach: Losiny Wielkie i Sobotin (Zöptau). 11 maja 1945 roku siostra Paschalis została brutalnie zaatakowana przez sowieckiego żołnierza i broniąc swojej czystości i wiary została przez niego zastrzelona. Pochowano ją na cmentarzu parafialnym, a miejscowa ludność nazwała ją »białą różą z Czech«.

Podobny, jak Siostrę Paschalis, los spotkał pozostałe z kandydatek na ołtarze. Należą do nich: Siostra M. Rosaria (Elfrieda) Schilling urodzona w 1908 roku we Wrocławiu, zamordowana 23 lutego 1945 roku w Nowogrodźcu (diecezja legnicka); Siostra M. Adela (Klara) Schramm urodzona w 1885 roku w Łącznej, zginęła wraz z chorymi, którym posługiwała w Godzieszowie (diecezja legnicka) 25 lutego 1945 roku; Siostra M. Sabina (Anna) Thienel urodzona w 1909 roku w Rudziczce, zamordowana w Lubaniu (diecezja legnicka) 1 marca 1945 roku; Siostra M. Sapientia (Łucja) Heymann urodzona w 1875 roku w Lubieszu k. Wałcza, zamordowana 24 marca 1945 roku w Nysie (diecezja opolska); Siostra M. Melusja (Marta) Rybka urodzona w 1905 r. w Pawłowie, zamordowana 24 marca 1945 r. w Nysie (diecezja opolska); Siostra M. Adelheidis (Jadwiga) Töpfer urodzona w 1887 roku w Nysie, zamordowana tamże w dniu 25 marca 1945 roku; Siostra M. Felicitas (Anna) Ellmerer urodzona w 1889 roku w Grafing (Niemcy), zamordowana 25 marca 1945 roku w Nysie; Siostra M. Edelburgis (Juliana) Kubitzki urodzona w 1905 roku w Dąbrówce Dolnej, zamordowana 20 lutego 1945 roku w Żarach (diecezja zielonogórsko-gorzowska) oraz Siostra M. Acutina (Helena) Goldberg urodzona w 1882 roku w miejscowości Dłużek, powiat Niedzica, zamordowana 2 maja 1945 roku w okolicach Krzydliny Wielkiej.

(…) Zachęcam wszystkich do modlitwy przez wstawiennictwo Siostry M. Paschalis i jej Towarzyszek. Jestem bowiem głęboko przekonany, że wspomniane męczenniczki mogą wyprosić wiele łask, szczególnie nam żyjącym na dolnośląskiej ziemi. Świadectwa o wysłuchanych prośbach, otrzymanych łaskach, bądź cudach otrzymanych przez ich wstawiennictwo należy przekazywać na adres Biura Postulatorskiego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, ul. Januszowicka 32/34, 53-135 Wrocław, (tel. 71 7746714, kom. 664754178)”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama