Lewandowski zdobył pięć goli w dziewięć minut

Takiego wyczynu w Bundeslidze jeszcze nie widziano. Na hat-tricka potrzebował 3 minuty i 22 sekundy.

Robert Lewandowski zdobył dla Bayernu Monachium pięć goli w meczu ligi niemieckiej z VfL Wolfsburg. Piłkarz reprezentacji Polski w dodatku potrzebował na to tylko dziewięciu minut. Bawarczycy wygrali 5:1.

Lewandowski na boisku pojawił się w 46. minucie. Do przerwy Bayern przegrywał u siebie 0:1, po golu Daniela Caligiuriego. Kapitan reprezentacji Polski szybko zabrał się do pracy. Do remisu doprowadził w 51. minucie, a cztery minuty później na koncie miał już hat-tricka. Jego skompletowanie zajęło mu dokładnie 3 minuty i 22 sekundy.

Nikt wcześniej w Bundeslidze nie zdobył tak szybko trzech goli. Lewandowski jednak na tym nie poprzestał. Po kolejnych pięciu minutach mógł się pochwalić pięcioma bramkami. Ostatnie trafienie było wyjątkowej urody. 27-letni napastnik popisał się wówczas efektownymi "nożycami". Po tym golu kamery telewizyjne uchwyciły trzymającego się za głowę z niedowierzaniem trenera Bayernu Pepa Guardiolę.

Poprzednim rekordzistą w szybkości uzyskanego hat-tricka był Michael Toennies. 27 sierpnia 1991 roku na zdobycie trzech goli potrzebował sześciu minut. Napastnik grający wówczas w MSV Duisburg ostatecznie tego dnia także wbił Karlsruher SC pięć goli. To był ostatni przypadek, kiedy w meczu Bundesligi jeden piłkarz pięciokrotnie trafiał do siatki. Toennies już pogratulował Lewandowskiemu za pośrednictwem Twittera pisząc "Zasłużyłeś na to".

Polak blisko był wyrównania rekordu wszech czasów ligi niemieckiej w liczbie zdobytych bramek w jednym meczu. W 1977 roku Dieter Mueller sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców, a jego FC Koeln pokonało Werder Brema 7:2. Polak został za to pierwszym rezerwowym, który zdobył pięć goli.

Lewandowski łącznie w Bundeslidze zdobył już 99 goli (74 bramek w Borussii Dortmund i 25 w Bayernie). W tym sezonie z ośmioma trafieniami przewodzi klasyfikacji strzelców.

Bayern objął prowadzenie w tabeli. Nad Borussią Dortmund ma trzy punkty przewagi. Drużyna ta swój mecz szóstej kolejki z Hoffenheim rozegra jednak w środę.

Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Karierę rozpoczynał w Varsovii Warszawa (1997-2004). Później reprezentował kluby: Delta Warszawa (2005), Legia II Warszawa (2005-2006), Znicz Pruszków (2006-2008), Lech Poznań (2008-2010), Borussia Dortmund (2010-2014), Bayern Monachium (od 1 lipca 2014). W reprezentacji Polski wystąpił 70 razy i zdobył 29 bramek. Wcześniej zasłynął strzeleniem czterech goli dla Borussii Dortmund w meczu z Realem Madryt w półfinale Ligi Mistrzów w 2013 roku.