107,6 FM

Ile kosztuje koniec kadencji Sejmu?

Kancelaria Sejmu szacuje, że ponad 300 obecnych posłów po wyborach nie wróci już na Wiejską. To zapowiada wielkie wydatki na odprawy i likwidację biur - informuje "Rzeczpospolita".

Rok wyborczy to dla Kancelarii Sejmu i Senatu duże wydatki. Kancelaria Sejmu szacuje, że w październikowych wyborach mandatu nie uzyska nawet 300 obecnych posłów.

Parlamentarzyście w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa w wysokości trzech uposażeń (9892,3 zł brutto, czyli łącznie prawie 30 tys. zł) oraz dodatków do nich (za funkcje pełnione przez posła lub senatora - przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji). Odejście 300 posłów z Sejmu kosztowałoby zatem ponad 9,4 mln zł tylko z racji konieczności wypłaty odpraw.

Odprawy z tytułu rozwiązania umów o pracę trzeba będzie wypłacić także zwalnianym pracownikom ich biur - dziś trudno to oszacować, bo niejednokrotnie ustępujący parlamentarzysta "oddaje" swoich pracowników koledze, który dostał się do Sejmu.

W wydatki trzeba wliczyć koszt obsługi nowych parlamentarzystów, którzy otrzymują środki na wynajem biura (12 tys. zł) i jego remont (10 tys.).

(PAP)

tpo/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama