107,6 FM

Śpiewaj "Happy Birthday" i płać. Sąd to powstrzymał

Amerykańska firma, która przez lata pobierała tantiemy za wykorzystywanie jednej z najsłynniejszych piosenek na świecie, "Happy Birthday", nie dysponuje prawem autorskim do tekstu - wynika z wtorkowej decyzji sądu w USA. Utwór stał się własnością publiczną.

Orzeczenie zapadło w ramach procesu wszczętego w 2013 roku na podstawie pozwu wniesionego przez firmę Good Morning To You Productions Corp., która przygotowuje film dokumentalny o słynnej piosence. Firma domagała się, by piosenka stała się własnością publiczną oraz by koncern Warner/Chappell, który należy do Warner Music Group, wypłacił odszkodowanie, gdyż przez lata brał tantiemy na mocy niepełnych - jak wynika z werdyktu - praw autorskich.

Początki piosenki sięgają roku 1893, kiedy opublikowano melodię "Good Morning to All" skomponowaną przez siostry Mildred i Patty Hill. Melodia zyskała popularność wraz z napisanym do niej tekstem "Happy Birthday". Patty twierdzi, że jest także autorką słów piosenki - wynika z akt sprawy. W 1935 roku prawa do utworu uzyskał wydawca, Clayton F. Summy Co., a następnie wykupiła je firma Warner.

"Siostry Hill przekazały wydawcy prawa do melodii i jej aranżacji na fortepian, ale nie do tekstu piosenki" - napisał sędzia w 43-stronicowym werdykcie.

Obrońcy uważają, że siostry Hill przekazały prawa autorskie także do tekstu utworu, jednak - jak wynika z werdyktu - w toku sprawy nie znaleziono na to dowodów.

"'Happy Birthday' po 80 latach jest wreszcie wolna" - skomentował wyrok adwokat powodów Randall Newman. "Zagadka w końcu została rozwiązana. To niewiarygodne" - dodał Newman w wypowiedzi dla dziennika "Los Angeles Times".

Na komercyjnym wykorzystywaniu piosenki Warner rocznie miał zarabiać ok. 2 mln dolarów. Po ogłoszeniu decyzji sądu firma oświadczyła, że najpierw przeanalizuje werdykt, a później zastanowi się nad następnymi krokami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama