107,6 FM

Chamenei: Arabia Saudyjska musi przeprosić!

Duchowy przywódca Irańczyków ajatollah Ali Chamenei uważa, że Arabia Saudyjska powinna przeprosić muzułmanów za tragedię, do której doszło w czwartek podczas pielgrzymki do Mekki, kiedy w tłumie wiernych stratowanych zostało 769 osób - podano w niedzielę.

"Ta sprawa nie będzie zapomniana, a narody będą do niej podchodzić w poważny sposób. Zamiast rzucać oskarżeniami Saudyjczycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność i przeprosić muzułmanów i rodziny ofiar" - podkreślił Chamenei, cytowany na stronie internetowej duchowego przywódcy Iranu.

Z wyliczeń urzędników w Teheranie wynika, że rzeczywista liczba ofiar czwartkowej tragedii jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad 1 tys. osób. "Świat islamu ma wiele pytań. Śmierć ponad tysiąca osób to nie jest błaha sprawa. Muzułmanie na całym świecie powinni skoncentrować się na tym zagadnieniu" - podkreślił Chamenei.

Od czasu zaprowadzenia w Iranie rządów ajatollahów perski, szyicki Teheran rywalizuje politycznie i religijnie z Arabią Saudyjską, rządzoną przez sunnickich wahhabitów, gdzie znajduje się najświętsze miasto islamu: Mekka, do której pielgrzymka jest obowiązkiem każdego pobożnego muzułmanina.

Teheran szacuje, że w tragedii zginęło co najmniej 144 Irańczyków, a ok. 300 uważa się za zaginionych, w tym byłego ambasadora tego kraju w Libanie.

Ostatni oficjalny bilans mówi o 769 osobach zabitych w dolinie Mina niedaleko Mekki, podczas rytualnego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła. Do tragedii doszło mimo niedawnych inwestycji władz saudyjskich w pielgrzymkową infrastrukturę, gdy napierające tłumy wiernych starły się ze sobą w drodze do kamiennych stel symbolizujących szatana. W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział bierze około 2 mln osób. Hadżdż trwa.

W piątek w Iranie rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama