Papież: Migranci to wyzwanie, ale...

dodane 01.10.2015 12:54

PAP |

Papież Franciszek ostrzegł, że obojętność i milczenie wobec dramatu migrantów prowadzą do współodpowiedzialności za to, co się dzieje. W orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy wskazał na potrzebę integracji, która zapobiegnie dyskryminacji i rasizmowi.

Papież: Migranci to wyzwanie, ale...   MAURIZIO BRAMBATTI /PAP/EPA

"Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia" - to temat papieskiego przesłania na Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 17 stycznia przyszłego roku.

Papież napisał: "Migranci są naszymi braćmi i siostrami poszukującymi lepszego życia, z dala od ubóstwa, głodu, wyzysku i niesłusznego podziału zasobów naszej planety, które powinny być rozdzielone równo między wszystkich ludzi".

"Czyż nie jest pragnieniem każdego - zapytał - poprawienie swoich warunków życiowych i osiągnięcie uczciwego i słusznego dobrobytu, który by mógł dzielić ze swoimi bliskimi?".

Franciszek przyznał, że obecność migrantów i uchodźców staje się poważnym wyzwaniem dla wielu społeczeństw, które ich przyjmują. Dlatego - jego zdaniem - konieczna jest taka integracja, która zapobiegnie ryzyku dyskryminacji, rasizmu, skrajnego nacjonalizmu i ksenofobii.

Papież odnotował, że trwają dyskusje na temat warunków i ograniczeń, jakie trzeba postawić "polityce gościnności". Lecz debaty te, jak dodał, dotyczą nie tylko państw, ale również niektórych wspólnot parafialnych, które twierdzą, że jest zagrożony ich "tradycyjny spokój".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGRACJA, KOŚCIÓŁ, PAP, PAPIEŻ, UCHODŹCY, WATYKAN

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Tomek 02.10.2015 16:18
Niezalogowany użytkownik Niestety chyba nawet papież Franciszek dał się zwieść ideologii multi-kulti.
Plusów: 8 Ajja 02.10.2015 10:04
Ja mogę. Swąd szatana i tyle...
Plusów: 4 Ajja 02.10.2015 10:03
Wystarczy spojrzeć jak sobie z tym problemem nie radzą inne kraje, nawet te w których próbowano wdrażać różne programy mające służyć asymilacji muzułmańskich imigrantów. Wystarczy 5% muzułmanów by zaczęli dyktować swoje warunki i zagrażać bezpieczeństwu. We Francji w miastach typu Paryż czy Lyon albo Marsylia są dzielnice w których de facto panuje szariat. W Szwecji i UK tez tak się zdarza. Uczmy się na cudzych błędach. Ci nowi przyjeżdżają i mają o wszystko pretensje - a to że mieszkanie socjalne za małe, a to że do Lidla za daleko, a to że ryżu to oni jeść nie chcą (ostatni przykład z Finlandii). Przekaz Europy powinien być jeden: nie podoba się? To wracaj skąd przyjechałeś.
Plusów: 6 operator 02.10.2015 08:53
Udajesz czy naprawdę nie rozumiesz?
Sadzisz że sąsiad wraz z młodzieżą po blokiem jest większym zagrożeniem niż terrorysta samobójca?
Proszę cię nie wmawiaj mi że boje się "obcych" bo to zakrawa na śmieszność. Nie tylko sie nie boję ale miałem z nimi do czynienia odkąd pamietam. Obce kulury i ludzie z tych odległych często światów są bardzo ciekawe i poznawanie ich zawsze mnie fascynowało. Odwiedziłem prawie 30 krajów i poznałem wiele kultur.
Dzisiejszy islam radykalizuje się z dnia na dzień i zdobywa nowych wyznawców jesli tego nie widzisz to ci po prostu współczuję.

wszystkie komentarze >