Pierwsze veto Andrzeja Dudy

dodane 02.10.2015 13:11

jdud /Twitter/PAP

Prezydent nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci!

Pierwsze veto Andrzeja Dudy   Jakub Szymczuk /foto gość Anna Grodzka

Wcześniej prezydent Andrzej Duda mówił, że w wielu punktach nie zgadza się z tą ustawą. - W opinii prezydenta RP ustawa jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Ustawa, promowana przez Anne Grodzką, była wielokrotnie krytykowana. Zastrzeżenia zgłoszone  do niej przez ekspertów z Instytutu Ordo Iuris znajdziesz TUTAJ.

W myśl jej zapisów  o uzgodnienie płci mogłaby złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

Sprawy dotyczące uzgodnienia płci miałby rozpatrywać w trybie nieprocesowym Sąd Okręgowy w Łodzi, który wybrano ze względu na fakt, że rozpatruje on podobne sprawy od lat i szybko podejmuje decyzje, często na jednej rozprawie. Znajduje się też w centralnym punkcie kraju i nie jest tak obłożony jak sądy w Warszawie.

Prawomocne postanowienie sądu o uzgodnieniu płci będzie podstawą do wydania nowego aktu urodzenia oraz zmiany imion i nazwiska, wydania nowego aktu urodzenia, nowego numeru PESEL, dowodu osobistego.

Zapisano, że wydanie nowego aktu urodzenia nie narusza stosunków prawnych między wnioskodawcą i osobami trzecimi, w szczególności jego rodzicami, a także jego dziećmi. Co dalej z ustawą po prezydenckim veto?

Jeśli prezydent odmawia podpisania ustawy, wraz z umotywowanym wnioskiem przekazuje ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Nie ma jednak na tym etapie możliwości wnoszenia poprawek.

W przypadku odrzucenia weta przez Sejm prezydent nie ma innej możliwości, jak tylko podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli weto nie zostanie odrzucone, proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabierze mocy prawnej.

W opinii konstytucjonalistów, jeśli w związku z końcem kadencji Sejm nie zajmie się prezydenckim wetem, zawetowana ustawa nie wchodzi w życie i tak jak projekty ustaw, podlega zasadzie dyskontynuacji. Taka sytuacja miała miejsce w 2011 r. w przypadku ustawy zawierającej przepisy o GMO, którą zawetował prezydent Bronisław Komorowski.

Kilka godzin temu pisaliśmy nieoficjalnie, że prezydent pierwszy raz skorzysta z prawa veto. Taką informację przekazał na Twitterze dziennikarz "Do Rzeczy" Cezary Gmyz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TRANSSEKSUALIZM, TRANSSEKSUALIŚCI

Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 _jasiek 05.10.2015 09:31
Głowy to wam obu odpaść mogą, jak je "bojownicy" islamu zetną a sami pracujecie na to żeby tak się stało walcząc ze zdrowym katolickim społeczeństwem.
Dlaczego Agnostosie, uważasz, że każda zachcianka każdego ma być "konstytucyjnym prawem" każdego?

Czy nie widzisz, że LGBT-arianie zainteresowani są wyłącznie sobą, że wszystko kojarzy im się tylko z jednym...?

Dlaczego jeśli nie są egoistami, to muszą manifestować bardzo perwersyjnie, albo raczej po prostu wulgarnie i bezwstydnie poprzebierani...???
Islam wchodzi do tych krajów, które są bogate i zarazem ...puste duchowo, bo tam na początku nikomu "nie przeszkadzają", a przy tym "robią dobrze gospodarce, bo zapełniają lukę demograficzną".

Powyższe zdania wygłaszają przecież właśnie ludzie lewicy i liberałowie, dla których Chrześcijaństwo to ostatnie "zło, zaściankowość, ciemnogród i faszyzm"... i "zagrożenie dla wolności"...
Plusów: 4 Patriota 03.10.2015 12:29
Niezalogowany użytkownik Jest prezydentem wszystkich Polaków nie tylko garstki odmieńców dla których 99,9%Polaków ma to akceptować.Brawo panie prezydencie!

wszystkie komentarze >