107,6 FM

Kardynał będzie czytał bajki

W sobotę rozdanie katolickich Nobli, a w niedzielę rodzinny Dzień Papieski.

Centralne obchody XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny", rozpoczną się 10 października uroczystą galą na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Podczas nich ogłoszone zostaną nazwiska zdobywców najważniejszej nagrody Kościoła katolickiego w Polsce, przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom oraz instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. 

Niedzielny Dzień Papieski rozpocznie się Mszą św. odprawioną o 10.30 w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Zaraz po niej sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy muzyczno-modlitewny pochód o nazwie „Pod Prąd”. Stypendyści chcą poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego.

Pochód przejdzie przez Plac Piłsudskiego i zakończy się na Placu Zamkowym, gdzie chwilę po nim otwarte zostanie Miasteczko Rodzinne. 

Miasteczko będzie przypominało mieszkanie. Będzie w nim m.in. z kuchnia, gdzie odbędą się pokazy chemiczne oraz słodki poczęstunek, łazienka ze „szpitalem pluszowego misia” i kursem pierwszej pomocy, a także pokój dziecinny z balonami-zwierzętami i malowaniem twarzy.

Dodatkowo w ogrodzie miasteczka odbędą się pokazy taneczne i zabawy integracyjne. Najmłodsi znajdą w miasteczku również bibliotekę, w której specjalni goście będą czytali bajki.

Pierwszym lektorem będzie Radosław Pazura, o godz. 13 jego miejsce zajmie Adam Woronowicz, a od 15.30 bajki dzieciom będzie czytał kard. Kazimierz Nycz. Miasteczko na Placu Zamkowym będzie czynne w godz. 12-18. 

Głównym punktem obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego będzie Koncert Galowy, który o godz. 16 rozpocznie się na placu przed kościołem akademickim św. Anny w Warszawie. Wystąpią m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich.

Koncertowi towarzyszył będzie Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - „Tylko Ty”.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy publiczna zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z niezamożnych rodzin i mieszkającej w małych miasteczkach i wsiach.

Obecnie fundacja obejmuje opieka stypendialną blisko 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów, studentów i doktorantów. Uliczną zbiórkę na stypendia co roku w całej Polsce prowadzi prawie 100 tys. wolontariuszy.

Kwestujący mają oznakowane puszki, identyfikatory oraz żółte chusty z fundacyjnym logo. 

Od 15 września do końca października trwa akcja SMS i audiotele, z której całkowity dochód operatorzy przeznaczą na stypendia. Osoby chcące w ten sposób wesprzeć dzieło fundacji, mogą wysłać SMS-y o treści POMOC pod numer 74 265 (koszt 4,92 zł z VAT) lub połączyć się z numerem 704 407 401 (koszt 4,99 z VAT).

Podczas ubiegłorocznej zbiórki z okazji Dnia Papieskiego zebrano ponad 7,5 mln zł.

Czytaj także:Blogoslawienstwo-na-Dzien-Papieski

spot XV Dzień Papieski "Jan Paweł II - Patron Rodziny"
DzieloTV

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama