107,6 FM

Portretuje bezdomnych przejdź do galerii

W nowotarskiej galerii "Jatki" odbył się 16 października wernisaż wystawy Jacka Hajnosa pt. "Różnica", w której artysta pokazuje portrety osób bezdomnych.

Artystę przestawiła dyrektor galerii "Jatki" Anna Dziubas.

- Przede wszystkim cieszymy się, że możemy w naszym gronie i w naszej galerii gościć tak młodego i utalentowanego nowotarżanina - mówiła A. Dziubas. Wspomniała liczne nagrody i wyróżnienia Jacka Hajnosa. Jedno z ostatnich to Grand Prix w Konkursie Ogólnopolskim "Siedem grzechów głównych", w kategorii malarstwo, w Dąbrowie Górniczej.

Na wystawę "Różnica" składa się ponad 30 portretów osób bezdomnych. Część z nich została wykonana w Galerii Krakowskiej, lub w innych obiektach w Krakowa.

- Kontakt z drugim człowiekiem zawsze budzi we mnie nowe inspiracje, czasem intryguje a nawet napędza do tworzenia nowych pomysłów, czego efektem jest właśnie cykl portretów osób bezdomnych - powiedział Jacek Hajnos. Przy niemal każdym portrecie widz może przeczytać historię, w której artysta opisuje historię sportretowanej osoby.

- Z bezdomnością jest sprawa prosta. My też jesteśmy wszyscy bezdomni, nawet o tym nie wiedząc. Bo biegamy za materialnymi rzeczami, a nasze mieszkania są puste, nie ma w nich miłości, przyjaźni. Nie ma normalnych relacji - mówił J. Hajnos. - Tym się różnimy, że wewnętrzną pustkę przykrywami ładnymi ubraniami, prestiżem - dodał artysta. 

W wernisażu wzięli udział nowotarżanie, najbliższa rodzina artysty, przyjaciele. Byli też profesorowie z zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem, którego Jacek Hajnos jest absolwentem. 

W ramach projektu "Różnica": powstanie też książka, w której znajdują się wszystkie sportretowane osoby, a także ich historie. Całkowity zysk z publikacji publikacji Jacek Hajnos przeznaczy na budowę domu dla osób bezdomnych w Żorach, który będzie filią takiego ośrodka "Betlejem" w Jaworznie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama