107,6 FM

Zmiana czasu nie wpłynie na tok wyborów

Obwodowe komisje wyborcze i system informatyczny gotowe do niedzielnych wyborów.

- Obwodowe komisje wyborcze zakończyły już przygotowania, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procedury wyborczej - poinformował w piątek Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W niedzielę będziemy wybierali nowych członków Sejmu i Senatu. Przewodniczący PKW i Beata Tokaj, sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, przypomnieli, że niedzielne głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. Zmiana czasu nie wpłynie na czas trwania wyborów - zaznaczyli.

B. Tokaj zapewniła podczas piątkowej konferencji, że system informatyczny przeszedł z powodzeniem dwa testy i jest gotowy na wybory.

Szefowa KBW zademonstrowała wzory kart do głosowania. Karta w wyborach do Sejmu jest biała i składa się z kilku lub kilkunastu stron, w zależności od liczby komitetów startujących w danym okręgu. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja głosowania. Kolejna kartka to spis treści, czyli lista komitetów, które umieszczone są na karcie. Kolejne kartki to listy kandydatów na posłów.

- Żeby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i jednego kandydata na tej liście - podkreśliła B. Tokaj.

Z kolei karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta i jednostronicowa, wybieramy też jednego kandydata. W obu przypadkach głos oddajemy stawiając znak "x" lub znak "+" przy nazwisku wybranego kandydata - poinformowali przedstawiciele PKW, podkreślając, że warunkiem ważności głosu jest to, by były to dwie przecinające się w obrębie kratki linie.

W. Hermeliński zachęcał do dokładnego przeczytania instrukcji przed głosowaniem. Zapowiedział też, że PKW chciałaby oficjalne wyniki wyborów ogłosić we wtorek późnym popołudniem (poznamy nazwiska przyszłych posłów i senatorów), a w poniedziałek poda tylko, które komitety wyborcze i koalicje w wyborach przekroczyły wymagany 5- i 8-procentowy próg wyborczy.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama